Sosyal Medya

Dünya

Kamerun ordusu, sivilleri katletti

Kamerun'da bir köye baskın düzenleyen askerler, köylülere Boko Haram üyeleriyle ilgili sorular sorduktan sonra cevap almadan ateş açmaya başladı. Katliamda 70 kişi öldü.Kamerun'un Borno eyaletindeki Kirawa-Jimni köyüne Boko Haram üyelerini bulmak amacıyla düzenleyen askerler katliam gerçekleştirdi. AP'nin haberine göre köylülere Boko Haram militanlarının yerini soran askerler, sonrasında ateş açmaya başladı.

Cevap veremeden ateş açmaya başladılar

Askerlerin 70 sivili öldürdüğü katliamdan kurtulan Muhammed Abba, "Kamerunlu askerler birden ortaya çıktılar. Ne olduğunu bilmiyorduk. Bize Boko Haram teröristleriyle ilgili sorular sormaya başladılar. Biz bir şey diyemeden ateş açmaya başladılar. Bu çoğumuzu korkuttu ve kaçmaya başladık" dedi.

"70 cesetle karşılaştık"

Abba, köye döndüklerinde 70 cesetle karşılaştıklarını söyleyerek, Kamerun askerlerinin bölgede Boko Haram'ın peşinde oldukları doğrulandı, ancak askerlerin sivilleri öldürdükleri reddedildi.

Kamerun askerlerinin 30 Kasım'da da benzer bir şekilde Nijerya topraklarında 150 sivili öldürdüğü bildirilirken, iddiaları yalanlayan Kamerun hükümeti, ordunun insan haklarına dair eğitimli olduğunu öne sürdü.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.