Sosyal Medya

Güncel

İhvan İngiltere'nin yayınladığı rapora itiraz etti

İngiltere, Mısır’ın darbenin ardından ‘terör örgütü’ ilân ettiği Müslüman Kardeşler hakkındaki raporu yayımladı. Raporda örgütle ilişkili olmanın aşırılıkçılık göstergesi olabileceği, ancak teşkilâtın yasaklanmaması gerektiği belirtiliyor. Müslüman Kardeşler, raporu ‘kabul edilemez’ olarak niteledi.İngiltere hükümeti, Müslüman Kardeşler’in faaliyetleriyle ilgili raporunu yayımladı. Raporda Müslüman Kardeşler mensubu olmanın ya da teşkilatla bağ kurmanın aşırılıkçılık göstergesi olarak görülebileceği belirtiliyor.

Raporla birlikte açıklaması yayımlanan İngiltere Başbakanı David Cameron, örgütün bilinçli olarak şeffaflığı tercih etmediğini belirtti. “Müslüman Kardeşler’in bölümlerinin şiddet içeren aşırılıkçılıkla oldukça belirsiz bir ilişkisi var. Hem ideolojik, hem de ilişkisel anlamda; şiddet ve terörizmle ilişkilenen bazı kişiler ve gruplar için bir geçiş dönemi sağlıyor” ifadelerini kullandı.

'Rapor kabul edilemez'

İngiltere’nin raporuna Müslüman Kardeşler’den tepki geldi. Açıklama yayımlayan Müslüman Kardeşler, İngiltere’nin pozisyonunun Mısır’daki darbeyi desteklediğini belirtti.

Hareket, ‘kabul edilemez’ olarak nitelediği raporun siyasi saiklerle hazırlandığını ifade etti.

Nisan 2014’te Cameron, Müslüman Kardeşler’in faaliyetleriyle ilgili soruşturma talimatı vermişti. Ancak Britanya’nın ulusal güvenliğiyle ilgili rapor, o dönemden beri yayımlanmadı.

Müslüman Kardeşler teşkilatı, 3 Temmuz 2013’teki darbenin ardından Mısır’da yasaklanarak ‘terör örgütü’ ilân edilmişti. Köklü bir geçmişe sahip olan teşkilat, darbenin ardından barışçıl eylem yöntemini sürdüreceğini duyurmuştu.

Kaynak: Reuters

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.