Sosyal Medya

Güncel

Cizre ve Silopi'de öğretmenlere seminer bildirisi

Şırnak'ın Cizre ve Silopi Şırnak Valiliği'nin öğretmenlere süresiz izin verdiği öğrenildiŞırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde görevli öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı’ndan SMS gönderilerek 'hizmet içi eğitime' alındıkları bildirilince, öğretmenler ilçeleri terk etmeye başladı. Cizre'de otogardaki yoğunluk nedeniyle araç bulamayan öğretmenler, yanlarındaki bavullarla 5 kilometre yürüyerek otoyolda otostop çekti.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde görev yapan öğretmenlerin telefonlarına Pazar günü gelen bilgilendirme mesajında tüm öğretmen ve yöneticilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Aralık 2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alındığı yazdı. Mesajda, “Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilir” ifadesi de yer aldı.

Banka ve otogar kuyruğu

Cizre'de 104 okulda 431 bin 127 öğrenciye eğitim veren 1298 öğretmenden aileleri başka il ve ilçelerde oturanlardan bazıları ilçeyi terk etmeye başladı.

 

 
 

 

Önce bankalar önünde para çekmek için uzun kuyruklar oluşturan öğretmenler, ardından yanlarına aldıkları bavullarla birlikte ilçeden ayrılmaya başladı. Özel araçları bulunan öğretmenler araçlarıyla, olmayanlar ise minibüslerle veya yaya olarak otogara akın etti.

Otogarda yoğunluk nedeniyle araç bulmakta güçlük çekenler yaya olarak 5 kilometre uzaklıkta bulunan uluslararası İpek Yolu'na çıktı. Öğretmenler burada otostop yaparak bulabildikleri araçlara binerek ayrıldı. Araç bulamayan öğretmenler ise yağmur altında beklemek zorunda kaldı.

Fırın ve marketlere akın

Cizre'de öğretmenlerin ayrılması ilçe halkı arasında da tedirginlik yarattı. İlçe sakinleri, Cizre'de sokağa çıkma yasağı uygulanacağı tahmininde bulunarak fırın, market, manavlarda uzun kuyruklar oluşturdu.

Cizre'de polis ilçe giriş ve çıkışlarını zırhlı araçlarla tutarak yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Silopi’de 3 gün izin

Silopi’de de Milli Eğitim Müdürlükleri SMS aracılığıyla öğretmenlere mesaj atarak, izinli olduklarını haber verdi.

 

 
 

 

68 okulda 39 bin 128 öğrencinin bulunduğu ve 1701 öğretmenin görev yaptığı Silopi'de İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sait Uysal tarafından öğretmenlere gönderilen mesajda, "Merkez okullarında görev yapan öğretmenler 14-15-16.12.2015 tarihlerinde hizmet içi eğitime alınacağından belirtilen tarihlerde okullar tatil edilmiştir. İş-Kur personelleri belirtilen tarihlerde okullarda hazır tutulacaktır. Okullarda bulunmayan personellerin işlerine son verilecektir. Bilgilerinize rica ederim" denildi.

Silopi'de halk arasında 'sokağa çıkma yasağı' ilan edilecek söylentilerinin ardından öğretmenlere gönderilen mesajların ardından, öğretmenler yanlarına aldıkları kişisel eşyaları ile birlikte ilçeyi terk etmeye başladı. İlçe otogarında da öğretmenlerin ayrılması nedeniyle hareketli anlar yaşadı. Silopi'de köylerden gelen öğrencilerin kaldığı pansiyon ve yurtlarda boşaltılarak, öğrenciler evlerine gönderildi.

Eğitim-Sen: Bakanlık suç işliyor

Eğitim-Sen Şırnak Şube Başkanı Serhat Uğur, öğretmenlerin eğitim yılı ortasında ilçeden ayrılmalarına neden olan bakanlığın suç işlediğini öne sürdü.

Uğur, “Hiçbir yasal dayanağı olmayan, hiçbir mantığı olmayan, bir de zamanlama itibarıyla düşündüğümüzde, zira eğitim öğretim döneminin ortasındayız. Çocukların Mart ayında sınava gireceği bir döneme denk geliyor. Öğrencilerin en çok öğretmenlere ihtiyaç duyduğu bir dönemde, bu mesajın öğretmenlere gönderilmesi bizde çok ciddi kuşkular uyandırıyor” dedi.

Uğur, “İlan ediyoruz Milli Eğitim Bakanlığı çocukları okullarından, öğretmenlerinden ayrı koyarak ve bir anlamda da kenti bunlar üzerinden boşaltarak suç işliyor. Kınıyoruz, protesto ediyoruz" diye devam etti.

Kaynak: DHA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.