Sosyal Medya

Güncel

"Türkiye sebzeyi başka yere de satar"

Başbakan Davutoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptırımları karşısında ithalatçıları ve turizmcileri koruyacak tedbirler alınacağını söyledi ve "Türkiye'nin dünyada meyve, sebze pazarında sıkıntısı yok. Başka yere de satar." dedi.Başbakan Ahmet Davutoğlui KKTC'de Habetürk televizyonunun sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Rusya'nın devreye soktuğu yaptırımlara karşı tedbirler alınacağını söyledi:

"Telafi edici tedbirlere öncelik vereceğiz. Zarar gören ithalatçılarımızın, turizmcilerimizin ve Türk ekonomisinin bundan etkilenmemesi için neler yapacağımızı, kısa vadede alacağımız tedbirleri yakında kamuoyu ile paylaşacağım. İhracat dengeleri, enerji alanında eğer bir zarar söz konusu olacaksa, bu karşılıklı olacak bir zarardır. Türkiye'nin dünyada meyve, sebze pazarında sıkıntısı yok. Başka yere de satar. Onun tedbirlerini alırız. Yarın ilk alacağımız karar, Rusya gümrüklerinde bekleyen yaş meyve ve sebzelerimizin orada bozulmasını engelleyecek şekilde geri çekmek. Bunları çekeriz. Elimizde kalanlar ve diğerlerini de başka pazarlara sevk edilebilecek olanları sevk ederiz. İhracatçılarımızın zarar görmemesi için de gereken tedbirleri alırız. Bir tür beklenmedik afet gibi değerlendirin. Enerjide ben Rusya'nın böyle bir yola tevessül edeceğini düşünmüyorum uluslararası hukuktan kaynaklanan karşılıklı haklarımız, taahhütler var."

''Söylem savaşına girmeyiz"

Davutoğlu, bu durumun beklenmedik bir afet gibi karşılanmasını istedi:

"Milli güvenliğimizi sarsıcı hiçbir eyleme izin vermeyiz. Fevri tepki göstermeyiz, hissi davranmayız. Söylem savaşına girmeyiz. Yarın ilk alacağımız karar, Rusya gümrüklerinde bekleyen yaş meyve ve sebzelerimizin orada bozulmasını engelleyecek şekilde geri çekmek. Bunları çekeriz. Elimizde kalanlar ve diğerlerini de başka pazarlara sevk edilebilecek olanları sevk ederiz. İhracatçılarımızın zarar görmemesi için de gereken tedbirleri alırız. Bir tür beklenmedik afet gibi değerlendirin."

"Türk-Rus ilişkileri kolayca kopacak bir ilişki değil"

Başbakan iki ülkenin birbirlerine karşılıklı ihtiyaç duyduğunu da belirtti:

"İhracatçılarımız hiçbir şekilde paniğe kapılmasınlar. Gördükleri zararlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Turizmcilere 30 Kasım'da dolan desteğinin süresini uzattık. Halkımızın herhangi bir şekilde paniğe kapılmasına gerek yok. Arap pazarında bir kampanya başlatılıyor Türk ürünü alıyorlar. Türk, Rus ilişkileri de o kadar kolay kopacak ilişkiler değildir. Karşılıklı ihtiyaç halinde olduğumuz ilişkilerdir. Her şeyden önce soğuk kanlı olmak gerekir."

"Enerjide uluslararası hukuk var"

Davutoğllu, Rusya'nın doğalgaz silahını çekme olasılığı ile ilgili olarak da şunları söyledi:

"Enerjide ben Rusya'nın böyle bir yola tevessül edeceğini düşünmüyorum. Çünkü çok ciddi karşılıklı angajmanlar, uluslararası hukuk, reel olarak 2. müşterisiyiz. Hem de uluslararası hukuktan kaynaklanan karşılıklı haklarımız, taahhütler var. Yani bu bavul ticareti değil. Dur dediğinde duracak olan. Karşılıklı taahhütler var. En kötü ihtimalle de hazırlıklı olmamız lazım. Onun için de enerji bakanlığımıza değişik alternatifleri çalışma talimatı verdim. İran'dan doğal olarak gelen gazımız var. Perşembe günü Azerbaycan'da olacağım. Öncelikle Rusya'nın böyle bir adım atmaması yönünde beklentimi ifade etmek istiyorum. Bunun için de gerekli görüşmeleri yaparız. Atarsa, inşallah bu çalışmaların hepsini yaparız."

“Her olayda suçluyu hemen ilan ediyor”

Davutoğlu, kendisi ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş arasında, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ölümü ile ilgili olarak süren tartışmada Demirtaş’ın sözlerini çarpıttığını öne sürdü. “PKK yaptı dedim diyor. Bu işin müsebbibi PKK dedim” açıklamasında bulundu. 

Davutoğlu Demirtaş’ın söylemediği bir sözü kendisine atfettiğini söyledi ve şöyle konuştu:

"Demirtaş her olay olduğunda suçluyu hemen ilan ediyor. Ankara olayı, Tahir Elçi olaylarında ‘Katil devlet’ dedi. ‘Bu işin müsebbibi PKK’dır’ dedim ‘O teröristler polislere ateş açmasalardı, sonra da kaçmasalardı Tahir Elçi ölmezdi’ dedim. ‘PKK yaptı’ dediğimi söylüyor."

Tahir Elçi’nin polis kurşunuyla öldürüldüğünü iddia eden HDP lideri Demirtaş, "Elinde hangi belge var?" diye soran Davutoğlu’na “ Sayın başbakan, peki olay yerini sen inceledin mi ki ilk andan beri 'PKK yaptı’ diyorsun? Bunu söylerken elinde hangi belge var?” diye yanıt vermişti.

“Savcı oraya gitti roket attılar”

Davutoğlu olayın perde arkasının ortaya çıkmasına PKK’nın engel olduğunu da belirtti:

“Bütün riski göze alarak savcı oraya gitti, roket attılar. Bir daha gittiler, bomba patlattılar. Bir daha gittiler, ateş ettiler. Baro üyeleri ile gittiler yine ateş ettiler. Peki bunu kim örtmek istiyor? Burada o çatışma esnasında arada kaldıysa ya da teröristler vurduysa açıklanacak. Ama bir şeyler açıklanamayacaksa bunun sebebi başsavcıya roket atan örgüttür”

“Şeref madalyası diyor”

Başbakan, MİT TIR’ları hakkında yaptığı haber sebebiyle ttutuklu yarılanan Can Dündar ve Erdem ve Erdem Gül hakkında da konuştu. Bu iki ismin, kendilerini uluslararası kamuoyunda zor durumda düşürmek isteyen bir komploya hizmet ettiğini savundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Can Dündar’a ‘şeref madalyası’ deniyor. O olayın doğrudan muhatabı benim. Suriye Dışişleri Bakanı’nın ‘Sizin gazeteleriniz teröristleri barındırdığınızı söylüyor’ demesine yol açanlar şeref madalyasından bahsediyor. Bu MİT TIR’ları operasyonunda tıpkı Putin’in yaptığı gibi Türkiye’yi DAEŞ’e destek verir pozisyona düşürme çabası var. Bunlar suç mı ? Buna mahkeme karar verir.  Burada tutuklu olması istisnaidir. Mahkeme niye tutuklu yargılıyor bilemem. Normal şartlarda tutuksuz yargılanmalıydı. Bu gazetecilik mi, suç mu buna mahkeme karar verir. Basından bu tğür konularda hassasiyet bekleme hakkımız var. Biz ne suç işledik ki uluslarası mahkemeye çıkmamaızı hedefleyen bir komplonun hedefi olduk. Bu olayın Ahmet Şık, Nedim Şener olayına benzediğini düşünmüyorum”

Kaynak: Habertürk, Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.