Sosyal Medya

Coğrafyamız

'Rusya'nın Çeçen cinayetleri durdurulmalı'

Rusya tarafından Türkiye'de katledilen Çeçen direnişçilerin failleri hakkında hala bir gelişme yok. İMKANDER Başkanı Özer, Rusya'nın Türkiye'de elini kolunu sallayarak cinayet işlemesine artık izin verilmemesi gerektiğin belirttiTürkiye ile Rusya arasında gerilime neden olan "uçak düşürme olayı"nın yankıları devam ederken akla iki ülke arasında şu ana kadar hiçbir krize neden olmayan "Çeçen direnişçi cinayetleri" geldi. 

Son olarak İstanbul'un Başakşehir ilçesinde Abdülvahid Edilgiriev isimli Çeçen direnişçi, Rusya'dan geldikleri belirtilen iki kişi tarafından katledildi. 

İMKANDER Başkanı Murat Özer, bu cinayet zanlılarının da 2011 cinayetlerinde olduğu gibi Rusya’ya kaçmayı başardığını söyledi. 

Sondevir.com'a konuşan İMKANDER Başkanı Özer, "Abdülvahid’i katledenler, tespit edilmiş 2 kişi olmalarına rağmen ne yazık ki, 2011’de işlenen cinayetin zanlıları olan Alexander Zharkov ve Nadim Ayupov gibi Türkiye'den kaçmayı başardı" dedi. 

Çeçen cinayetlerinin birer siyasi cinayet olduğunun kabul edilmesi gerektiğini belirten Özer, "Türkiye’de 2008’den bu yana devam eden cinayetlerin siyasi cinayetler olduğunu söylememiz gerekiyor. Kamuoyu oluşturmak için yaptığımız bir dizi çalışma sonucu, mahkeme bu cinayetlerin siyasi cinayetler olduğunu tescil etti. Bizim açımızdan en önemli şey budur" diye konuştu. 

Cinayetlerin arkasında Rusya Federasyonu olduğunu belirten Özer şöyle konuştu: Türkiye’de bu cinayetlerin, birer mafya cinayetleri, çek-senet, alacak-verecek gibi sıradan cinayetler olduğu şeklinde lanse edilmişti. Gelinen noktada görüldü ki, gerçek olan şu; Bunlar siyasi cinayetlerdir, bu cinayetlerin arkasında Rusya Federasyonu vardır.  

Özer, Rusya'nın Türkiye'de artık elini kolunu sallayarak cinayet işleyememesi gerektiğini, Türkiye'nin buna dur demesi gerektiğini belirtti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.