Sosyal Medya

Güncel

İran'da protestolar büyüyor: 5 ölü - ÖZEL HABER

İran'da Azerbaycanlı Türkleri aşağılayan program sonrası protestolar büyüyerek devam ediyor.Yaklaşık 30 milyon Azerbaycan Türkünün yaşadığı İran’da bir televizyon kanalında yayınlanan çocuk programında Türklerin aşağılanması üzerine başlayan protestolar ülkenin bir çok yerine yayılmış durumda.

Düşünce Mektebi’nin Tebriz’de yaşayan Azerbaycanlı bir grup türkden aldığı bilgilere göre polisle protestocular arasında çıkan çatışmalarda şu ana kadar biri başkent Tahran’da olmakla toplam 5 kişi öldürülmüş.

Azerbaycanlı türklerin yoğunlukta olduğu Tebriz’in  tamamen rejim polisleri tarafından kuşatıldığı gelen bilgiler arasında. İran devlet  televizyonu ise protestocuları ‘bir grup haydut’ olarak nitelendirerek tepkileri üzerine çekti.

Tebriz, Urmiye, Zencan, Hemedan ve Erdebil gibi Azerbaycanlı nüfusun yoğunlukta yaşadığı bazı kentlerde protestolar devam ederken bazı kentlerdeki protestolarda Türkiye bayrağının göstericilerin elinde dalgalanması dikkat çekti.

Göstericiler "İran'da Türklere Karşı Irkçılığa Son", "Kahrolsun Irkçılık","Haray Haray Men Türkem" gibi sloganlar atarken polisin sert müdahalesi dikkat çekti.

Sorumlular kovuldu

Tepkilerin artması üzerine İran Radyo Televizyon Genel Müdürü Muhammed Serefraz, yaptığı yazılı açıklamada, Azerbaycanlılardan özür diledi. Serefraz, söz konusu programın yöneticilerinden bazılarının görevden alındığını bildirdi.

Kanal ve oyuncular özür diledi

Programın oyuncuları Muhammed Muslimi, Ali Furuten ve Hamid Güli de, yaptıkları açıklamada, Azerbaycanlıları küçük düşürmek gibi bir kasıtlarının bulunmadığını ve kendilerinin de Türk olduklarını ifade ederek özür dilediklerini belirttiler.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');