Sosyal Medya

Makale

Herkes değiliz, Müslümanız

Allah’ın günleri döndü dolaştı ve hayatta olanları bir miladi yılın daha sonuna getirdi. Haberciler bilir, bilhassa senenin son günlerinde haber merkezlerinde trafik yoğundur. Siyasette, sanatta, ekonomide ve çeşitli başlıklarda ne tür gelişmelerin yaşandığına dair bir özet geçilir. Halka mikrofon uzatılıp bir önceki seneden hatırda kalanlar sorulur vs. Şüphesiz bu döngüyü sadece haberciler değil hemen herkes bilir.

Türkiye’de ve Dünya’da yaşanan gelişmelerden haberdar olmak ekranlarla çevrili hayatlar için son derece ulaşılabilir kolaylıkta. Bu gelişmelere kısaca göz atmayı ihmal etmeden farklı bir açıdan 2021’e bakalım isterseniz.

Malum olduğu üzere önceki sene olduğu gibi bu sene de günlerin içinden kovidle bağlantılı gündemler çıktı. Hayatı gelişine yaşamayı tercih edenler için bu süreç alışkanlıkları da büyük ölçüde değiştirdi. “Kovid olmasaydı görüşürdük” şeklindeki ifadelere aşina artık kulaklarımız. Neyse ki bu aşinalık durumu kanıksamayı gerektirmiyor bazılarımız için. Pekigeçen günlerle birlikte ne tür değişiklikler oldu hayatlarımızda? Eğitimde ya da alışverişte yaşanan değişimler bir kenarda dursun gelin sosyal hayattaki dönüşümde arayalım cevaplarımızı.

Meselâ hızlıca ulaşılabilir olma konforu sunan çeşitli teknolojik imkânlara rağmen insanlar hızla birbirinden uzaklaşıyor. Kıymetli bir büyüğümünironik ifadesiyle “herhalde telefondan da virüs bulaşıyor.” Öyle ya da böyle, şu ya da bu sebep, bahane ismi her ne ise en yakınlarımızdan başlayarak usul usul birbirimize yabancılaşıyoruz.

Aliyaİzzetbegoviç’in Bosna savaşı günlerine dair can yakan tesbiti bir nevi hallerimize uygun düşüyor sanki: “Her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.”

Burada uzun uzun düşünüp tam da bu noktaya koyu renkli bir çentik atarak devam edelim.

Meselâ emr-i bil maruf nehy-i anilmünker ameli bir muhatabdan diğerine ulaşamıyor maalesef. Güzel olanı yaygınlaştırmak için verilen mücadeleler şehrin öte yakasından koşup gelen bilge yiğidin telaşına benziyor. Geride yaşanmakta olan durumdan hoşlanmayan bir kalp sızısı kalıyor: “Biz herkes değiliz, Müslümanız.”

Meselâ hayasızlığın özendirildiği bir çağda ahlâklı gençler yetiştirme gayesi taşıyan bir öğretmenin Kur’an-ı Kerim meali hediye etmesi ne hazindir ki velilerin tepkisine sebep olabiliyor.

Meselâ sahayı boş bulan birisi çıkıp Diyanet’in 4-6 yaş kurslarının orta çağ zihniyeti olduğunu iddia edebiliyor. Üstelik aynı şahıs cehaletini tescilleyerek “bu kafayla bilimin B'si, fiziğin F'si, matematiğin M'si de olmuyor üniversiteye gidince” cümlelerini kurabiliyor.

Verilen örnekleri yabancılaşma, dünyevileşme ve din düşmanlığı gibi başlıklarla değerlendirmek mümkün. Her üç başlık Müslüman toplumun içinde bulunduğu tabloyu gözler önüne süren bir özet. Daha ziyade özetin özeti. Bu minvalde İsmet Özel üstadın üç mesele diye dillendirdiği teknik, medeniyet ve yabancılaşma bahsine yeniden bakmakta fayda var. İşin aslı sadece bakmak değil ivedilikle kavramaya ihtiyacımız var.

Elbette bu durum bir tercih. Meseleyi kavramayı seçenler okul öncesi seviyesinden itibaren Allah’ı ve Resulü’nü anlatmaya devam edecek. İslam bilim tarihinden örneklerle Fizik, Matematik, Coğrafya, Tarih, Sanat alanında yapılanları tekrar hatırlatacak. Sonra Asır suresini okuyup dağılacak. Heybelerinde üç, dört yaşlarındaki can parçalarının “Peygamberimi çok ama çok, çok seviyorum” cümleleri ile yeni başlangıçlara yol alacak.

Çünkü biz herkes değiliz, Müslümanız.

Hasılı“en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretenlerinizdir” müjdesine muhatap olanlara selam olsun.

Yeni bir miladi yılın başlangıcında şükür etmeden geçirdiğimiz günler için affet bizi Rabbim.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.