Sosyal Medya

Makale

Darlandığınızda ne yapıyorsunuz?

Kavramların lügat anlamı, kök anlamı, mecaz anlamının yanı sıra yöreden yöreye çeşitlilik arz eden kullanımlarının da olduğu malum. Geçtiğimiz günlerde medyada gündem olan darlanmak kavramı dile getirdiğimiz durumun bir örneği.

Bir hayli zamandır pandemiden, karantinadan, artan fiyatlardan, bitmeyen savaşlardan darlandığımız aşikâr. Meçhul olan durum şu ki darlandığımızda ne yapıyoruz? İşte bu bilinmezliğe nokta koyan bir Karadenizli çıktı ortaya. Böylece Türkiye siyası tarihinin literatürüne “darlanmak” kavramı ilginç bir şekilde girmiş oldu.

Haber detayının flaş girişini verdik. Gelin şimdi o güne dönelim ve neler yaşandığını hatırlayalım.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Kütüphane Söyleşileri’ kapsamında doktora öğrencileriyle bir araya geldi. Gençlerin gündeme ilişkin sorularına cevap verirken birden beklenmedik bir şey oldu. Söz alan öğrencilerden birisi ne kanal İstanbul’u ne de Marmara’daki müsilaj meselesini sordu. Çünkü onlar zaten sorulmuştu ya da sorulacaktı. Karadenizli öğrenci izleyenleri tebessüm ettiren soruyu sorarak gündeme oturdu. Hafızalarda iz bırakan diyalog şu şekilde gelişti:

Doktora öğrencisi: Bunca yıl devlet yönetiyorsunuz. İnsan yönetiyorsunuz. Kolay iş değil. Ben daha çok bütün bu yönetim işinde darlandığınızda ne yapıyorsunuz? Bunu merak ediyorum.

Erdoğan: Sen Karadenizli misin?

Doktora öğrencisi: Evet.

Erdoğan: Kelimeden anlıyorum görüyorsun. Darlandığımda torunlarımı arıyorum. Kendi meşgale alanımızı genişletiyoruz. Bizde iş çok. Boş kalmak gibi bir şey benim hayatımda olmuyor.

Oldukça samimi bir atmosfer ve bir o kadar doğal bir üslup görüyorum bu metinde. Hayatın karmaşası içerisinde insan taraflarımız körelebiliyor. Hele hele siyasetin içinde durum daha da vahim bir hal alıyor olsa gerek.

Bir siyaset bilimci elbette alanıyla ilgili sorular sormakta mahirdir. Ancak siyaset bilimci de bir insan ve onun da bir kalbi var. O aynı zamanda kıvrak zekasıyla gündemi yumuşatacak beceriye de sahip olmalıdır. Tam da bu minvalde bir örnek yaşandığını düşünüyorum Beştepe’de. Fakat herkesin aynı düşüncede olduğunu söylemek imkânsız. Bilhassa sosyal medya verilerinden bu diyalog üzerinden ne gürültü kopartıldığını görmek mümkün. Sanki İsviçre’de yaşıyor diyenden tutun başka soru mu bulamadı diyene varana dek hadsizlik örneği eleştirilerden bir demet:

“Darlandığınızda ne yapıyorsunuz? 2021 Türkiye'sinin en merak ettiği soru buydu zaten. Bravo…”

“Düşünsene karşında ülkeyi 20 senedir yöneten insan duruyor ve darlandığınızda ne yapıyorsunuz diye soru soruyorsun.”

“Güleyim mi ağlayayım mı bilemedim. Ya sen akademisyen olarak onca şeyin içinde ülkeye dair bunu mu merak ettin? Hadi ettin bu üslupla mı sorulur? Harika bir gelecek bekliyor bizi.”

Gelin şimdi de son olarak bahse konu olan soruya hem anlam açısından hem de üslup açısından bakalım.

TDK’ya göre darlanmak; canı sıkılmak, bunalmak, rahatsız olmak, sıkıntılı vakit geçirmek, hiddetlenmek, maddi sıkıntıya düşmek gibi anlamlara geliyor.
Lügatte görüldüğü üzere aslında doktora öğrencisinin sorusunda kast ettiği manayı karşılıyor darlanmak. Bunalma halini ifade biçimi olarak Karadeniz insanı “darlandum” der. Akdenizli başka bir şekilde anlatır durumunu Doğulu başka şekilde.

Toplum olarak asıl hakikate odaklanamamak gibi bir hastalığımız var. Yeniden Erdoğan’ın cevabına dönüp düşünecek olursak ne üsluba takılırız ne de soruya.

Daraldığında torunlarını arayan bir dedenin hakikatli bir değer aktarımı yaptığını fark etmek için bakış açımızı güncellemek elzem.

Yine Allah Resulünün sadık dostu Hz. Ebu Bekr’in daraldığında çıkıp birkaç Müslümana selam vermesini vird edinmek elzem.

İlave olarak daraldığımızda biz ne yapıyoruz sorusuna cevap aramak da elzem. Çocuklarla vakit geçirmek, dost meclisine katılmak, gökyüzüne bakmak, ağaçlı bir yolda kuş cıvıltılarını dinleyerek yürümek şeklinde sıralanan listeleri elden ele yayalım.

Buradan Karadenizli dostum ve değerli kardeşime seslenmiş olayım:

Gündeme renk kattın Ayşenur. Arayı çok açma lütfen, senede birkaç kez bir performans sergilemeni bekliyoruz Karadenizliler olarak.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.