Sosyal Medya

Makale

Muhtelif tahribatlar

Ormanda yankılanan kurt ulumaları tilki ciyaklamalarına karıştı.

Üşümüş kuşların inlemeleri kör edici kar beyazlığında gri lekeler gibi gezinen geyiklerin çatal boynuzlarında buhar oldu. Motorlu testerelerin desibel baskısı ufak bir çığ oldu birkaç fidanı budadı. Cam yüzlü mavi ayaz parıldayan güneşin ışın saçaklarını buza kesti. Ardı ardına ağaçlar devrildi, orman endişelendi, geyikler ürkek anlamaya çalışma ile bir süreliğine kaskatı kesildi.

Vadi tabanında buzun altında sükûnet ile akan nehir geometrik tomruk kümelerine intikam ile baktı. Bir kunduz kolonisi göz açıp kapanıncaya kadar yığılan tomrukları lanetledi. Tilki ve vaşaklar, verandanın yönü ve büyüklüğü hakkında tartışan kürklü buyurgan kadını düşman ilan etti. Nehir sükunetini bozacağı bahar ayının hülyasına daldı, kürklü kadının köpüklü kahvesinde koparacağı tufanı hayal etti.   

…  

Taş duvarlara abanan sessiz iri gölgeler minarenin alemini şüphelendirdi. Şerefede yuva yapmış leylek tedirgin oldu, gagasının pembeliği çekildi. Huzura uyumuş gece birden kabusa uyandı. Gaipten bir baykuş sesi duyuldu. Mamur beldenin çeşmeleri tık nefes oldu. Cümle kapısını açan hainin kalp karası kadı konağındaki kandilin ışığını boğdu. Koyu kıvamlı kan, taş avluda göllendi. Elmaslı iri kavuk, muhteris kifayetsizin beynine büyük geldi. Tan yeri ağarmadı, alev kırmızısı oldu. Ceylan derisinden bir harita ıstıraplar içinde büzüşerek yandı kül oldu. Kül grisi sabaha uyanan bülbüller şakımadılar.

Klavyenin ışık hızında dağıttığı iftira külleri dünyanın dört bir yanında tekinsiz loşluklarda iffetsiz kahkahalara dönüştü. Elektronik imzalı tebligatlar mesai sabahını kara geceye çaldı, selam ve sabahlar kesildi. Bir kadın vebalı şüphesine dayanamadı, bileklerini keserek kan tahlili istedi ama sonuçlarını göremedi. Çocuklar okul sıralarında tek oturdular. Nüfus idaresi babadan anadan miras adlarını ve soyadlarını değiştirmek isteyenler ile dolup taştı. Küfür ve hakaret temizliğin ve sadakatin izharı oldu. Yüzlere geçirilen sadakat maskeleri altındaki kükürt kokulu sırıtkanlıklar Çin malı hacıyağları ile bastırıldı. Algoritmanın kül yutmaz sanal avlusunda koyu kıvamlı kan göllendi. Mühür ve ıstampalar kifayetsiz muhterislerin küçücük beyinlerine iri geldi.

Sıcak ve nemli bir akşamüstünde mültecinin giymiş olduğu tişörtün rahatlığını tartışan meydan sahipleri kendisini seyre dalan kargayı kışkışlayan mülteciyi hep bir ağızdan ayıpladılar. Bir sıra tahtası eksik bank, “mültecinin mahremiyeti olmaz” diye fısıldadı. Haşarı bir çocuk bir maytap patlattı, mültecinin başına nemli gökyüzü çöktü. Meydan sahipleri mültecinin korkaklığını da ayıpladılar. Meydanı çevreleyen bankamatikler ayıplamalara dahil oldu. Gece oldu, meydan sahiplerini bankamatikler yuttu, el ayak çekilen meydanda çekirdek kabukları bilek boyunu aştı.

Alkış ve minnet duyguları ile açılışı yapılan köprü ve otoyolun geçiş parası dert oldu. Yağan yağmuru savuşturmakta aciz kalan sileceklere küfreden adam pişman oldu, yanlış anlaşılmaktan ölesiye korktu. Yağmur toprakla buluşamadı, hırçınlığını rögar kapaklarından taşırdı. Sel baskınlarına klavyeler ile müdahale edildi. Yazın ortasında kürklü bir kadın elinde kahve fincanı sel suları ile denize sürüklendi. Kürklü kadının arkasından vernikli tomruklar sökün etti. Gökdelenlere tırmanan kunduzlar denizde batıp çıkan lanetli tomrukları seyre koyuldu. Gökdelenin ulu kulesine ısırık atan bir kunduz öğürtü ile kustu. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.