Sosyal Medya

Makale

Hepimiz Meryem miyiz?

Dijital çağın duyuruları da haliyle dijital ortamda hayat buluyor. İlgili konu kapsamında düzenlenen cümle için hashtag açılıyor ve sosyal medya kullanıcıları kısa sürede örgütleniyor. Sosyal ağlarda bir meseleye dikkat çekme durumu özetle böyle. Bu köşede mevzu bahis olmasının sebebi ise son günlerin başlığı 'hepimiz Meryemiz'.

Yine ucu Kudüs'e dokunan bir gündem. Yapılan çağrı çerçevesinde Kudüslü kadınların maruz kaldığı zulmün tüm dünyaya duyurulması hedefleniyor.

"Hepimiz Meryemiz" kampanyası, Uluslararası Kudüs Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği'nin öncülüğünde ilk olarak Türkiye'de hayatageçirildi. Elli ülkede gerçekleşmesi planlanan kampanyanın 8 Mart tarihine kadar devam etmesi bekleniyor. Söz konusu kampanya çalışmaları Türkçe, Arapça, İngilizce,  Fransızca olmak üzere dört dilde yürütülüyor. Kampanyanın açılış konuşmalarındaki ortak vurgu ise Kudüs tarihi ile özdeşleşen Hz. Meryem'in mücadele ruhunun örnekliği. Açıklamalarda ayrıca "Kudüslü hanımların sesini duyun ve etrafınıza duyurun" çağrısı yapıldı.

Kampanyanın her ne kadar 8 Mart tarihine kadar devam edeceği açıklansa da satır aralarında yer alan 'Kudüs özgür olana dek' şeklindeki ifade ironik durumumuzu gözler önüne seriyor. Trajik olan ise bu kampanyanın başlamasından sadece iki gün sonra İsrail askerlerinin Doğu Kudüs'te okuldan dönen on altı yaşındaki Semah Mubarek'i sokak ortasında şehit etmesi oldu. Bir İsrail askerini bıçakladığı iddia edilen ve terörist olarak suçlanan Mubarek'in sırt çantasından kitap, defter ve kalem çıktığı kaydedilmiş.

Şimdi tüm bu haber dilini bir kenara koyalım ve Müslümanca düşünelim. Acaba tüm bu kampanyalar kapsamında ne kadar bilinçli hareket ediliyor? Hepimiz Meryem miyiz sahiden? Keşke olabilsek, o mücadele ruhunu, o sabır timsali örnekliği anlayabilsek. Hepimiz Meryemiz demek büyük bir iddiadır ve beraberinde bir duruş sahibi olmayı gerektirir. Hem Hz. Meryem annemizin mücadelesini, kavramayı hem de Kudüs davasına hakkıyla sahip çıkmayı gerektirir.

Umarım stk'lar ses getirip, popüler olmanın derdinden vazgeçip hayat bulan, kalplere dokunan porojelere imza atarlar bir gün. Yapılan örnek çalışmalar var elbette. 'Öncü Müslüman Kadınlar' başlıklı sunumlar misâl.

On bir ay evvel dünyaya teşrif eden yeğenime Hz. Meryem'in örnekliğine yani mücadelesine, tevekkülüne, sabrına ve iffetine olan hayranlığımızdan ötürü Meryem ismini verdik. Hayalim ise Mescid-i Aksâ'nın avlusunda koşup oynaması. Neden anlattım bunu, zira Müslümanların değerlerimizle olan irtibatlarını yeni nesle aktarırken hassasiyet göstermelerini önemsiyorum. Eğer görmezden gelir isek bu hassas noktayı isimlerinin manaları ile büyümelerine rehberlik etmez isek Kore hayranı Zeynebler, Meryemler, Ayşeler çoğalacak çevremizde. Ve yine hashtag paylaşma heyecanı beraberinde Hz. Meryem gibi olma ve onu anlama heyecanını getirmiyor ise bir yerlerde ciddi boşluk bırakıyoruz demektir.

Yeni nesil ne dediğini anlamadığı müzik gruplarına hayran. BTS misal. Dertli bir anne on üç yaşındaki kız evladının bu gruplara olan hayranlığından yakınırken bir diğer Müslüman anne "nasılsa geçer bu dönem normal" şeklinde özetleyebiliyor durumu.

Şahit oluyor ve dinliyorum. Allah Resulü giriyor devreye:

"Kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki bu imanın en zayıf derecesidir."           Müslim

Durum oldukça net hasılı. Zarifoğlu üstadın deyişiyle bir duruşu olmalı insanın, bir bakışı, bir anlayışı ve bir davası. Çünkü hemen her sabah bir salâ duysa da kulaklarımız yaşayanlarımız için hayat devam ediyor. Bizim için hayat slogandan öte bizatihi iman ve cihad olsa gerek. Cihad ruhunu yeniden kazanmaktan başka yol yok.

"Ne yapıyorsun" dedi bir dost. Ne soru basitti ne de cevabı. Sonra "bir şeyler yapmalıyız" cümlesi girdi araya. Çevrenizde dava ruhuna sahip dostların varlığı için şükredin ve yola çıkın bir gün. Yanınıza kendinizden başka kimseyi almayın. Sadece iç sesinizi dinleyin. İsterseniz cihad ruhunu şaha kaldıran ezgiler de dinleyebilirsiniz.

Yanardağlar hep kıskanır
Gönlümün muradını
Ateşler fersiz alınır
Bilseler yandığımı
Bir yıldızla konuşurum
Susmuşum Meryem gibi
Söz işlemez yüreklere
Sükutum dağlar gibi

1 Yorum

  1. Ayşe Güdeloğlu

    Şubat 03, 2019 Pazar 15:11

    Kalemine sağlık Umran dostum. Ne güzel söylemişsin. Gerçekten Meryem miyiz? Adanmak ve adamak!?

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.