Sosyal Medya

Makale

İmarın, imha ile imtihanı

Türk-ABD ilişkileri ciddi dönüşümler ve değişimler geçirmektedir. Aslında dünyanın siyasi tarihini incelediğimizde, tarihin ana eksenini sürekli değişim oluşturmuştur. Bir an oturduğumuz koltukta geriye yaslanıp düşündüğümüzde, dünyadaki gelişmelerin günlük yaşantımız üzerinde bile değişimler yarattığını fark ederiz.

Meseleye bu çerçevede baktığımızda, bugün ABD ile yarın başka bir ülkeyle yaşayacağımız değişimler, bizim için daha az şaşırtıcı olacaktır. Burada üzerinde ciddiyetle durmamız gereken konu: a) Değişimin arkasındaki sebepleri bulmak b) Değişimin hangi yönde ilerlediğini görmek c) Bu değişimin sonuçlarını lehimize çevirecek araçları bulmak olmalıdır.

Türk-ABD ilişkilerinin değişimin arkasındaki en önemli sebep, Başkan Erdoğan’ın güçlü liderliğine halkın güçlü destek vermesi sonucu milli politikaların uygulama şansı bulmasıdır. Haksızlık yapmamak lazım rahmetli olmuş diğer liderler de zaman zaman milli politikalar uygulamak istemişlerdir. Ancak ABD, içimizdeki uzantılarını kullanarak, kimi zaman sert, kimi zaman yumuşak, kimi zaman ekonomik, kimi zaman siyasal, kimi zaman darbelerle, kimi zaman terör örgütleriyle hep Türkiye’yi kontrol altında tutmak istemişlerdir. Bu durumun yavaş yavaş değişmeye başlaması, ABD’yi daha saldırgan bir tutum takınmasına sebep olmuştur.

Değişimin hangi yönde ilerlediğine baktığımızda, ABD tarafının tutumu, diplomatik teamüllere uymayan ilişkileri imha eden tehdit ve propaganda içerdiğini görüyoruz. ABD’nin Türkiye’yle ilgili rahatsız olduğu konuları özetlersek: ‘’Suriye’deki PKK uzantılarına karışılması, Rusya’dan S-400 savunma sisteminin alınması, İsrail’in eleştirilmesi, hakkında suç iddia edilen ABD vatandaşlarının yargı tarafından serbest bırakılması,  İran’la ticaret yapılması’’ gibi daha pek çok konuyu görürüz. Dikkat edilirse ABD’nin bu talepleri, Türkiye’nin egemenliği ve güvenliğiyle ilgili konulardır.

Değişimin Türkiye tarafı ise, edilgen bir konumdan daha etkin bir konuma doğruevrildiğini görüyoruz. Türkiye’nin bu değişimi başkalarını imha ederek değil, aksine imar ederek saygınlık kazanıyor. ABD’yi kızdıran da budur zaten. Türkiye, egemenlik hakkını koruyarak iki ülkenin ilişkilerini normalleştirmek isterken, ABD tarafı iseTürkiye’yi tehdit ederek eskide olduğu gibi kontrol altında tutmak istiyor. Aslında bütün hikâyenin özeti budur.

Kaynak: http://www.milatgazetesi.com/imarin-imha-ile-imtihani-makale,125865.html

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');