Sosyal Medya

Makale

Ak Parti Milliyetçiliği ve Ümmetçilik

Müslüman Coğrafyalar yüzyıldan fazladır Etnik Milliyetçilik mikrobunun tesirinde. 

İslam düşüncesi ve Kuran ahlakının hâkim olduğu yerlerde İslam Kardeşliği her türlü milliyetçilik mikrobuna karşı başarıyla direndi. 

Maalesef birçok yerde de milliyetçilik üstün geldi. 

Son 20 yılda milliyetçilik mikrobuna “mezhepçilik” virüsü de eklenince ümmet bilinci büyük yaralar aldı. 

Bir yanda milliyetçilik diğer yanda mezhepçilik derken Müslüman coğrafyalarda Müslümanlar oluk oluk birbirinin kanını akıtır oldu. 

Biz Türkiyeli Müslümanlar, mezhepçilikte fazla sıkıntı yaşamasak da son 5-10 yılda Etnik Milliyetçilikten payımızı fazlasıyla aldık. 

Kuran ve İslam’dan fazla haberdar olmayan insanların milliyetçi düşünceye sahip olmaları normal bir şey fakat yılların İslamcılarını bugün milliyetçi söylem içinde görmek şaşırtıcı ve acı. 

Yaklaşık 5 yıldır Ak Parti aracılığıyla, biraz İslam biraz da Osmanlı sosuyla servis edilen bir milliyetçilik var. 

Dün Kemalist düşünce tarafından sunulan Milliyetçiliği kabul etmeyen birçok Müslüman, bugün Ak Parti aracılığıyla gelen milliyetçiliği itirazsız kabul ediyor. 

Ak Parti cenahındaki birçok eski İslamcıyı bugün MHP söylemi içinde görmek/duymak artık şaşırtmıyor bizi. 

Gariptir; ümmetin umudu haline gelmiş Ak Parti milliyetçi söyleme dönüşüyle ümmete en büyük zararı veriyor. 

Bu hastalık sadece Türklerde yokDoğu ve Güneydoğu’da medrese tedrisatından geçmiş onca Kürt Mollayı da HDP ağzıyla konuşur görmek başka bir acı. 

Suud’ta koca âlim kılıklı adamları Arapçı söylemler içinde; İran’da kalıplı Mollaları, Farsçı söylem ve eylemler içinde görmek umutlarımı kırıyor. 

Milli ve mezhebi şovenist yaklaşımlar, bir karabasan gibi ümmetin üstüne çökmüş. Birinin yaptığı bir diğerinin yaptığına mazeret oluyor. 

Dünyada dengeler değişiyor. 21. Yüzyıl, İslam Yüzyılı olabilir. Büyük bir fırsat bizi bekliyor ama Müslüman kardeşler arasındaki uçurum her geçen gün büyüyor. 

Değişen güç dengeleri içinde ne Türk, ne Kürt, ne Arap, ne Fars, ne de başka bir ırktan başka bir Müslüman topluluk tek başına güç olamaz. Güç olunacaksa hep beraber olacaktır. Başkalarının yaptığı yanlış bizim yanlışımızı doğru ve haklı yapmaz. 

Allah’tan korkan, hesap gününden çekinen her Müslümanın, Milliyetçilik ve Mezhepçilik mikrobuyla mücadele etmesi gerekiyor. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.