Sosyal Medya

Makale

ABD’nin Çöküşü ve Çin’in Yükselişi

Dünyanın süper gücü/jandarması ABD, sonun başlangıcında; Osmanlıya yakıştırdıkları “hasta adam” tanımlamasının muhatabı artık.

ABD çökerken Çin yükseliyor. Çöken sadece ABD değil, Avrupa da bu çöküşün içinde.

ABD ve Avrupa çöken kefedeyken Çin, Hindistan ve Rusya yükselen kefedeler. Türkiye’yi de yükselen kefeye katabiliriz.

30-40 yıl önce ABD ve Avrupa iş/işçi maliyetlerinden tasarruf etmek için üretimlerini Çin ve diğer Uzakdoğu pazarına kaydırdılar.

Aylık 3000-5000 Dolarlık işçi maliyeti yerine 30-50 Dolar vermek Batılı sanayicinin aklını başından aldı. Neredeyse tüm üretimlerini Çin’e ve çevresine kaydırdılar.

Çin sadece para kazanmadı; Batının teknolojik sırlarını da öğrendi ve bunu kendi çıkarı doğrultusunda geliştirdi.

Batının sanayicisi/üreticisi kazancını katlarken toplum olarak mali çöküşe geçtiler. Her geçen gün işsizlik artıyor, yaşam standartları düşüyor.

Daha önce teknolojiyi tekelinde tutan Batı dünyası, üretimini uzak doğuya taşımakla ve gelişen teknolojik şartlarla beraber bu tekelini kaybetti. Artık irili ufaklı çok rakibi var. Bunların başında da Çin geliyor.

Bugün başta Afrika olmak üzere 3. Dünyanın birçok ülkesinde Çin firmalarının önlenemez bir yükselişi var.

Çin hem üretiyor hem de Batının pazarlarını ufak ufak ele geçiriyor.

Daha düne kadar Batının sadık müttefik ülkeleri, bugün tek tek Çin’in safına doğru ilerliyorlar.

ABD, ileri uç ekonomi karakolları mahiyetindeki Almanya, Japonya ve Güney Kore ile Çin’i kuşatma altında tutmaya çalışıyor ama bu kuşatma her geçen gün gevşiyor.

ABD’yi bugün ayakta tutan şey (silah sanayisini saymazsak) ekonomisi değil artık. Karşılıksız basıp piyasaya sürdüğü (kimi iddialara göre 60 trilyonu bulan) ABD Doları kendisini ayakta tutuyor ama bu da uzun sürmeyecek.

Çin, kendi parası Yuanla sürekli oynayarak dünya piyasasındaki ABD Dolarını ABD’ye dönmeye zorluyor. Bu paranın %10’luk bir kısmı bile ABD’ye dönmesi demek ABD ekonomisinin çökmesi demektir. Ve bu ihtimal her geçen gün artıyor.

ABD şimdilik Körfezdeki Arap Şeyhlerinin paralarını bir şekilde gasp edip finansmanını kontrol etmeye çalışıyor. Arap Şeyhlerinin parası da sınırsız değil ki onlar da bir sonra eriyip bitecek.

ABD hem ekonomik hem de siyasi gücünü kaybetmeme adına 30 yıldır Afganistan ve Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdi. Ama hepsi nafile bir çırpınıştan öteye geçmeyecek inşaallah.

Çin derinden derine sağlam adımlarla geliyor ama Çin’in süper güç olmasının bize bir faydası olmayacak.

Dünyada ekonomik dengelerle beraber siyasi dengeler de değişiyor.

Biz Müslümanların bunu görüp yarınımızla ilgili hesapları şimdiden yapmamız gerekiyor.

Yoksa değişen dünyada bir zalim gidecek diğer bir zalim gelecek ve biz hep ağlayan kalacağız.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.