Sosyal Medya

Makale

İpin ucunu bulmak

İnsan, kimi zaman kendini içinden çıkılamaz bir açmaz içinde bulur, yukarı tükürse bıyık, aşağı tükürse sakal durumuyla karşı karşıya kalır ve ne nereye tüküreceğini bilir, ne bu işin içinden nasıl sıyrılacağını. Karşılaşılan problemin bağlamı içinde ve o problemin mantığına bağlı kalınarak çözümlenmesi gerektiği üzerine kilitlenmesi halinde, insan ne yapacağını kestiremez.

Bir düğümün çözülmesi gerekiyorsa ve bu işin halledilmesiyle görevlendirilen kişi düğümü çözmek üzere işe koyulduğunda ipin ucunu bulamıyorsa ve düğümün çözülmesi böylece bir bakıma imkânsız hale gelmişse, fakat buna rağmen o düğümün çözülmesi görevlendirilen kişi için de gerekliyse, o düğüm çözülecektir. Fakat nasıl? İşte, Büyük İskender'e atfedilen kıssa bunun nasılını gösteriyor: düğümü kılıçla parçalayarak o düğüm ortadan kaldırılabilir. Problemi ortadan kaldırmak onu çözmek olmasa da oportünizmi benimseyenler için işe yarar sayılabilir.

Kristof Kolomb'a atfedilen kıssa da böyle: Uçlarından biri üzerinde durdurulması istenen yumurtayı istenen biçimde durdurmayı kimse başaramaz. Kolomb, yumurtanın uçlarından birini yere vurarak kırar ve yumurtayı o suretle durdurur. Burada da problem çözülmüyor, ama oportünist ve pragmatik amaçlar için mesele kalmıyor.

Adamın biri savaş meydanına bir kedi getirerek düşman ordusunda bulunan filin yüzüne fırlatır. Kedinin yüzünü tırmalamasıyla fil dönüp kaçar ve böylece galibiyet elde edilir (Zekiler Kitabı).

İmdi, bir fille başa çıkabilmek için ya o filden daha güçlü bir file sahip olmak veya iki file birden sahip olmak gerekir. Ama bu pahalı bir yoldur. Yerine göre karşı tarafın iki filine denk düşebilecek bir kedi ile de aynı sonucu almayı hedeflemek gerekiyor.

İçinden çıkılmaz gibi görünen durumlarda, insanın, kilitlendiği durumun dışına çıkarak manzarayı seyredebilmesi gerekiyor. Aslında çözümsüz gibi duran her meselenin çözümü kendi içinde barınıyor. Ancak mesele kendi iç mantığının gereğine göre çözülemiyorsa (en azından o an için öyle görünüyorsa), o takdirde düğümün çözümü için bir kılıç tedarik etmenin, yumurtayı dik tutabilmek için onu kırmayı göze almanın, fille başa çıkabilmek için de bir kediyi onun üstüne salıvermenin yolunu bulmak gerekiyor. Yerine göre, boyanmış kütüklerin sahici toplardan daha etkili olduğu da akılda tutulmalıdır. Bütün bunlar bir hiledir ama savaş da hiledir. Kureyş'in içerden dönüştürülmesi mümkün görülmüyorsa, onu dışardan kuşatmanın bir yolu mutlaka vardır ve o yol isteyince bulunur.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');