Sosyal Medya

Makale

Adalet hissi mıncıklanmamalı

İnsanların zaafını kullanarak onları bir hedefe yöneltmek zor olmasa gerek. Onların adalet hissi her zaman mıncıklanabilir. Acılı insan, bir haksızlığa uğratılarak bu acıya duçar kılınmışsa, onun adalet hissini, kısas duygusunu kaşımak işten değildir.

Fakat bütün bunların ne adına kotarıldığına bakmak gerekiyor. Acaba duyguları sömürülen, kin ve nefret duyguları kışkırtılarak belli bir hedefe doğru sevk edilmek istenen insanlar, onların farkında olmadığı bir amaç uğruna kullanılıyor olamaz mı?

Ben, acısıyla oynanan insanı kınayamam. O, kendi acısının telafi edilebileceği veya hiç olmazsa adaletin yerine getirileceği saikıyla harekete geçmiş olduğunu düşünebilir. Ama onu kışkırtan gücün ne adına hareket ettiğini bilmek isterim.

Acılı insanı sokağa döken ve onun taşkınlığından medet uman, kendince bilinen bir şeyi gözümüzden gizlemek istiyor olmasın! Bu, hiç de yabana atılacak bir almaşık gibi görünmüyor. Kitleleri kışkırtanların, onların eline flama tutuşturanların, bizim bilemeyeceğimiz ve fakat ancak kendilerinin bilebileceği bir emelleri bulunduğundan kuşkulanmaya hakkımız olmak gerek.

Kısas istemek üzere sokaklara dökülen insanlar, evet, kısas isteyebilir, göze göz, dişe diş diyebilir. Ancak onların bu talebinin hedefi yalnızca belli bir odağa yönlendirilmişse ve onların görmesi gereken başka şeyler bu suretle onların gözünden kaçırılabilmişse, burada, dikkat edilmesi gereken başka şeylerin bulunabileceğini niçin düşünmeyelim? Ortada töhmet altında görünenlerden başka sorumluların da bulunabileceği ihtimalini niçin göz ardı edelim?

Kışkırtıcıların efendilere mahsus koltuklarına kurulmuş oturduklarına ve o koltukları sürekli işgal ettiklerine; öte yandan ellerinde flamalarıyla sokaklarda dolaştırılanlarınsa, sürekli sokaklarda dolaşıp durduklarına bakarak onlar hakkında bir şeyler tasarlamak niçin abes sayılsın? Her şeyin yasalara uygun olarak akıştığını tekrarlayanlara yasaya uygun olanla hakkaniyete ve insafa uygun olanın farkını anlatmalı. Adaletin tecellisi için mağdurları sokağa dökerek onlara adalet çağrısında bulundurmakta bir gariplik yok mu? Ve en sonunda, bütün bu taşkınlıklardan sonra, adalet tecelli etmezse ve sadece 'pof!' diye bir kofluğun sesi işitilirse ne olacak? Bunca insanın kışkırtılmışlığı, kışkırtılmış olarak mı kalacak? Kışkırtanlar, gene efendilere mahsus koltuklarda oturmaya devam mı edecek?

 

YENİŞAFAK

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');