Sosyal Medya

Makale

Fabrika Ayarlarım

Acaba TV kartını imal edip buraya “Fabrika ayarlarına dön.” dosyasını koymayı akledebilen insana, hayatının her hangi bir kesitinde böyle bir imkân sunulmuş mudur? Çok iddialı dini yaklaşımlarının bir gün tamamen temelsiz gören ve “kocakarı imanına” dönmek isteyen büyük zevatların yaptığı da bir nevi bu fabrika ayarlarına dönmek isteği değil midir?

İslam fıtratı üzerine yaratılan insanı, anne ve babasının Hıristiyan, Yahudi veya Mecusi yaptığını söyleyen Rasulullah (sav), acaba insanın en yakınları tarafından fıtrattan uzaklaştırılmasına karşılık nasıl bir önlem önermiş olabilir? Keşke demesi yasaklanan inançlı insanın yeniden fıtratına kavuşmasının yani fabrika ayarlarına dönmesinin yolu nedir?

Bu konuyu Kur’an ışığında düşündüğüm zaman dört başlığın öne çıktığını söyleyebilirim. Şöyle ki:

 

  • Ben sadece Allah’ın kuluyum. Ondan geldim ve yine ona döneceğim…


“(Ve Allah şöyle diyecektir): İşte şimdi bize yapayalnız geldiniz, tıpkı sizi ilk yarattığımız gibi ve (hayatta iken) size bahşettiğimiz her şeyi arkanızda bıraktınız. Kendinizle ilgili olarak Allah’a ortak koştuğunuz o şefaatçilerinizi yanınızda görmüyoruz! Gerçek şu ki, sizin (dünyadaki hayatınız ile) aranızdaki bütün bağlar artık kesilmiştir ve bütün eski dostlarınız sizi terk etmiştir!” (Enfal / 94)

 

  • Benim tek önderim Muhammed’dir (sav) ve ben yalnızca onun ümmetindenim.


“Muhammed Allah’ın Resulüdür ve (sadakatle) onun yanında olanlar, bütün hakikat inkârcılarına karşı kararlı ve tavizsiz, (ama) birbirlerine karşı merhamet doludurlar. Onların (namazda) eğilerek (ve) yere kapanarak Allah'ın lütuf ve rızasını aradıklarını görürsün. Onların işaretleri, yüzlerindeki secde izleridir. Şu, onların hem Tevrat'taki ve hem de İncil'deki temsilleridir: (Onlar) filiz veren bir tohum gibi(dirler), sonra Allah o (filizi) güçlendirir ki sağlam şekilde büyüsün ve (sonunda) kökü üzerinde dimdik dursun ve üreticileri sevindirsin... (Allah böylece müminleri sağlam ve dayanıklı/dirençli kılar) ki onlar aracılığıyla hakikat inkârcılarını şaşırtsın. (Ama) onlardan inanıp doğru ve yararlı işler yapanlara Allah mağfiret ve büyük bir mükâfat vaat etmiştir.” (Fetih / 29)


  • Ben geçmişte, bugün ve gelecekte yaşayacak bütün Müminlerin kardeşiyim…


“Bütün müminler kardeştir. O halde, (her ne zaman araları açılırsa) iki kardeşinizin arasını düzeltin ve Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ki O'nun rahmetine nail olasınız.” (Hucurat / 10)

 

  • Ben annemin oğluyum…


“(Allah diyor ki:) Biz, insana, anne babasına karşı iyi davranmasını emrettik: annesi onu nice acılara katlanarak karnında taşıdı ve çocuğun annesine bağımlılığı iki yıl sürdü; (öyleyse, ey insanoğlu,) Bana ve anne babana şükret, (unutma ki) bütün yollar sonunda Bana ulaşır.” (Lokman / 14)


İşte bunlar benim çığlık atmamak için tutunduğum fabrika ayarlarım…

Eğer bir gün yoldan çıkar veya şaşırırsam lütfen beni bu ayarlara geri döndürün.

                                                                                                             Şevket HÜNER

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');