Sosyal Medya

Güncel

Akdoğan: 1-2 puan her şeyin rengini değiştirebilir

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, seçimlerde bir-iki puanın hükümet olup olmama açısından kritik olduğunu söyledi; "Milletvekili dağılımında bir iki puan her şeyin rengini değiştirebilir" dedi.NTV'ye konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimleri değerlendirdi. Akdoğan'a, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın birkaç hafta önce katıldığı televizyon programında bir rehavetten bahsettiği ve bunun bir sürprize neden olabileceği görüşü hatırlatıldı. Bunun üzerine Akdoğan şunları söyledi:

"O rehavet şu: Biraz Cumhurbaşkanlığı seçiminde onu gördük. 'Nasıl olsa kazanıyoruz'. Bu yüzden Cumhurbaşkanlığı seçiminde katılım düşük oldu. Normalde biz yüzde 52 ile değil belki yüzde 58-60 ile de alabilirdik ama bizim kitle yaylaya, köyüne gidenler vesaire çoğu dönmedi veya aileden bir kişi gelip oy kullandı. Katılımın düşük olması bizim aleyhimize oldu. Daha yüksek bir oyla Cumhurbaşkanımız seçilebilirdi. 'Nasıl olsa böyle devam ediyor, AK Parti kazanıyor' bunun ürettiği bir rehavet vardı ama burada şu görülmeye başlandı: Nasıl HDP için bir iki puan kritikse barajı geçip geçmeme noktasında, AK Parti için de bir iki puan hükümet olup olmama açısından kritik. Yani AK Parti yine yüksek oy alabilir ama milletvekili dağılımı önemli. Bu dağılımda bir iki puan her şeyin rengini değiştirebilir. Bizim kitlemiz bunu fark etti."

"Beklenenin üzerinde oy alabiliriz"

Akdoğan, kararsız seçmenlerin durumunun sorulması üzerine ise bunların birbirini besleyen şeyler olduğunu dile getirdi.

Karasız seçmende de, "Birtakım eleştirileri var, sıkıntılar ortaya koyuyor ama AK Parti'nin yapabileceğini düşünüyor" görüşünün olduğunu vurgulayan Akdoğan, "AK Parti ile gönül ilişkisi, gönül bağı veya güven ilişkisi sarsılmamış ama birtakım eleştirileri var o da toparlandı. Bu yüzden biz beklenenin üzerinde de bir oy alabiliriz. Son hafta bu kararsızlar ve diğer rehavete kapılanların toparlanmasıyla iyi bir oy alabiliriz diye düşünmeye başladım. Beklenti diyelim anketlerde yüzde 45 çıkıyor, bunun üzerine de çıkabiliriz diye bir hissiyata kapıldım" dedi.

"Şikayette bulunur, size kızabilir"

Akdoğan, AK Parti'ye seçmenin yaptığı eleştirilerinin sorulması üzerine ise, "Seçimler zaten bunun için bir vesiledir. Araziye çıkarsınız, vatandaş size oy versin vermesin talepte, şikayette bulunur, size kızabilir... Zaten seçim budur. Gidip onları dinleyeceksiniz, biz bunu seçim dışında da yapıyoruz. Aslında 12-13 yıl iktidarda olmuş bir partinin sokağa çıkması zordur. Bizde tam tersi muhalefet sokağa çıkmakta zorlanıyor. Çünkü çıktığında o teşkilat yapısıyla başka bir şey oluşmaya başlıyor" diye konuştu.

"Sürecin ruhuna Fatiha dersiniz"

Kürt sorununa çözüm sürecini de değerlendiren Yalçın Akdoğan, HDP seçimde yüzde 10 barajını geçse geçmese de AK Parti'nin süreci başarıya ulaştıracağını söyledi. Akdoğan, "Barajı geçmesi, milletvekili dağılımı açısından AK Parti'nin iktidarına mal olacak bir tablo ortaya çıkarırsa zaten çözüm süreci kalmaz. HDP barajı geçti, çözüm süreci geçmiş olsun, ruhuna Fatiha dersiniz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.