Sosyal Medya

Coğrafyamız

Mursi hakkındaki idam kararında kritik gün

Mısır'da seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı Mursi ile 121 kişi hakkındaki idam kararıyla ilgili yerel mahkemenin nihai kararını yarın açıklaması bekleniyor.Mısır'da demokratik seçimle göreve gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 121 kişi hakkında, idam kararıyla ilgili görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen "hapishaneler baskını" ve "casusluk" davalarında yerel mahkemenin nihai kararını yarın açıklaması bekleniyor. 

Mısırlı hukukçular, müftünün kararı ve akabinde mahkemenin tutumuna ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Kahire Üniversitesi Hukuk Profesörü Rafet Fude, yaptığı açıklamada, müftünün idam konusunda "olumlu görüş" bildirmesi durumunda, bunun "mahkeme heyetinin niyetiyle" örtüşeceğini belirterek, "Çünkü dosyaların müftülüğe gönderilmesi, mahkemenin, 'sanıkların idamı hak ettiği' görüşünde olduğu anlamına geliyor" dedi.

Müftünün aleyhte görüş bildirmesi durumunda ise iki senaryonun gündeme geleceğini ifade eden Fude, şöyle devam etti:

"Eğer müftü görüşünü idamı onaylamamaktan yana açıklarsa mahkeme, görüşün 'istişare amaçlı' olması esasına dayanarak, bunu gözardı edip idam verebiliyor. Ancak bu durumda idam hükmü, oy birliği ile yani mahkeme üyelerinin üçünün de idam görüşünde birleşmesi halinde verilebiliyor. Öte yandan mahkeme, müftünün görüşünü gözönüne alırsa sanıklar için idam yerine 25 yıl hapis cezası şeklinde bir indirim söz konusu olabilir." 

Kahire Üniversitesi Ceza Hukuk Profesörü Mahmud es-Saka ise müftünün idama karşı çıkması ve mahkemenin de bunu onaylaması durumunda, savunma heyetinin yeniden dinlenilmesine hükmedilebileceğini belirtti.

Öte yandan yarı resmi "El-Ahbar" gazetesindeki konuyla ilgili haberde, yarın yapılacak duruşmada, müftülüğün henüz raporunu hazırlamadığı için erteleme kararının alınmasının beklendiği bilgisine yer verildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.