Sosyal Medya

Yaşam

'Patates stoğuyla ilgili inceleme devam ediyor'

Bakan Canikli, "Patates stoğu yaptığı iddia edilen firmalar ne zaman açıklanacak" sorusu üzerine de stok yapmanın bir suç olduğuna işaret etti.Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, HSYK'nın ihraç kararlarına ilişkin, Paralel Yapı'nın "kırmızı kitaba" girdiğini belirterek, "Bundan sonra bunun üzerine gidilmesi, çözülmesi ve bu tür bağlantıların ortaya çıkarılması kolaylaşacaktır. Şu anda o süreci yaşıyoruz. Bu olay da bunlardan bir tanesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Canikli, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin'i ziyaretinde gazetecilerin, HSYK 2. Dairesi'nin savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracıyla ilgili sorusunu yanıtladı.

Kararı veren mercinin yargı olduğuna işaret eden Canikli, daha önce de HSYK'nın usulüne uygun şekilde soruşturma izni verdiğini anımsattı.

Bakan Canikli, yargı sonucu böyle bir kararın çıktığını belirterek, "Daha doğrusu yargılamalar şu anda devam edecek. Bu, bir tedbir, ara karar çerçevesinde alınan bir karar. Yargının gözetiminde yargının bizzat kendisi tarafından yürütülen bir süreç ve bu sürecin kararı. Onu not etmekte fayda var" diye konuştu.

Paralel Yapı'nın uzun süredir Türkiye'nin gündeminde olduğunu dile getiren Canikli, bu yapılanmanın bir terör örgütü olduğunun, devlet kayıtlarına girdiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Onun soyut yansıması da kırmızı kitap olarak bildiğimiz, Türkiye'nin kırmızı çizgilerinin yer aldığı, o metne dahil edilmiş olması. Bunun son örneği ve yansıması daha doğrusu. Bu yapıya destek veren, bu yapının mensubu olan, terör örgütünün mensubu olan, ona kaynak sağlayan her ne formatta olursa olsun yardımcı olan herkes bu çerçevede hukuka karşı suç işlemiş anlamına da gelir. Bundan sonra daha etkili bir şekilde, güçlü bir şekilde bu örgütün açığa çıkarılması, bütün faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve gereken cezayla teczi edilmesi konusunda çok net yeni bir süreç başladı. Adımlar atılıyor."

Canikli, Paralel Yapı'nın üzerinde daha da kararlı şekilde gidileceğini, yapılacakların yargı sürecinde, tartışmasız bir şekilde hukuk kuralları çerçevesinde yürütüleceğini anlatarak, bunun aksinin düşünülemeyeceğini söyledi.

Bugüne kadar, Paralel Yapı ile ilgili "Neden etkili mücadele edilmiyor, geç kalınıyor" gibi birtakım seslerin yükseldiğine dikkati çeken Canikli, şöyle devam etti:

"Onlara bir cevap olarak da söylemek lazım. Sonuç itibarıyla terör örgütü hiçbir kurala, ilkeye bağlı kalmaksızın rahatlıkla faaliyetlerini yürütebiliyor. Hiçbir kriter onun için önemli değil ama elbete devlet, bu mücadeleyi yaparken kurallara uymak durumunda. Temel hedefi mevcut sistemi ortadan kaldırmak ve onu başka bir sistemle ikame etmek olan organizasyonla mücadele ve bunu bertaraf etme, sistemin en doğal hakkıdır. Bütün sistemler için geçerlidir. Bu sistem kendisini tehdit eden bir saldırıyla karşı karşıya kaldığında bu refleksi doğal olarak ortaya koyar ve gösterir. Yani kendi sistemini korumak amacıyla bu şekilde ortadan kaldırmayı hedefleyen bütün yapılanmalara karşı gereğini yapar. Şunu söyleyebiliriz; Paralel Devlet yapılanmasıyla ilgili hukuk mücadelesi bir ivme kazanmıştır. Bundan sonra da işin en zor kısmı bana göre aşılmıştır. Başlangıç aşaması ve onun rotasının oturtulması zaman alır. Yine hukuk devleti içinde, o aşama bana göre geçildi. Bundan sonra daha da ivme kazanacaktır. Devletin kayıtlarına bu şekilde kırmızı çizgi olarak girdikten sonra bunun üzerine gidilmesi, çözülmesi ve bu tür bağlantıların ortaya çıkarılması kolaylaşacaktır. Şu anda o süreci yaşıyoruz. Bu olay da bunlardan bir tanesidir. Buna benzer sonuçları bundan sonra da daha çok görme durumuyla karşı karşıya kalacağız gibi gözüküyor."

Bakan Canikli, "Patates stoğu yaptığı iddia edilen firmalar ne zaman açıklanacak" sorusu üzerine de stok yapmanın bir suç olduğuna işaret etti.

Müfettişlere konuyla ilgili verdiklerini anlatan Canikli, "Fiyatı etkilemek amacıyla arzı azaltıp, patatesin fiyatını yükseltmek amacıyla mı bu stok yapıldı, yoksa başka bir amaçla mı yapıldı bunu şu an bilmiyoruz" dedi.

Müfettişlerin inceleme yaptığını dile getiren Canikli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz talimatı verdik. Suç diyebilmemiz için o bağlantının kurulması gerekiyor. Gerçekten normal olmayan bir stok politikası takip ederek, fiyatları etkilemek amacıyla böyle bir adım atmış ya da bunun içinde olmuşlarsa bu, ciddi müeyyideyi gerektiren fiildir. Bunun üzerine gideceğiz. 312 bin ton patates, hal kayıt sistemine kayıtlı olan firmaların elinde. Birkaç gün önceki rakam bu. Günden güne değişebilir. 312 bin tonluk bir stok vardı. Bu, hal kayıt sistemine beyan edilenler için geçerli. Beyan edilmeyenleri izleyemiyoruz ama yeni dönemde en kısa süre sonra sistemi çiftçi kayıt sistemiyle entegre hale getirip o açığı da kapatıp bundan sonra daha büyük oranda sadece patates değil tüm ürünlerin kayda girmesi sağlanacak."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, akla ilk olarak, "piyasaya mal vermeyerek fiyatı etkilemek" gibi bir yöntemin geldiğini vurgulayarak, "Kuvvetle muhtemel bu olayla ilgili net bir şey söyleyebilmemiz için arkadaşlarımızın raporundan sonra ortaya çıkacak sonuca bakacağız. İnceleme, araştırma devam ediyor. En kısa sürede kamuoyuyla sonuçlarını paylaşacağız" diye konuştu.

(AA)

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.