Sosyal Medya

Güncel

Kenan Evren toprağa verildi

12 Eylül 1980 darbesinin mimarı 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren için ilk tören Genelkurmay Başkanlığı’nda düzenlendi. Camideki törende ise gerilim yaşandı.9 Mayıs’ta bir süredir tedavi gördüğü Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde hayatını kaybeden 7’inci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in cenazesi bugün kaldırılıyor. Evren’in cenazesi ilk olarak sabah saatlerinde GATA’dan alınarak Genelkurmay Başkanlığı’na götürüldü. Burada askerlerin omuzlarına alınan naaş, törenin yapılacağı alana taşındı. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in cenaze namazı, Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde kılındı.

GATA'dan alınan ve Genelkurmay Karargâhı'nda düzenlenen törenin ardından,  askeri cenaze aracıyla Ahmet Hamdi Akseki Camisi'ne getirilen 7. Cumhurbaşkanı Evren'in Türk bayrağına sarılı naaşı, askerlerin omzundan alınarak katafalka konuldu. Evren'in fotoğraf ve madalyaları da katafalkın yanına bırakıldı.

Evren'in ailesi ve yakınları protokol çadırının önünde taziyeleri kabul etti.

Cenaze törenine, Genelkurmay Başkanı Vekili ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çevik Bir, eski bakanlardan İsmet Sezgin ile Mehmet Ağar, Fenerbahçe Kulübü 2. Başkanı Nihat Özdemir, eski Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Şen, eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile Afganistan Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileri de katıldı.

Törende, Prof. Dr. Celal Şengör'ün "Sana müteşekkiriz. Nur içinde yat komutanım" yazılı çelengi ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı, Evren ailesi ve Ergenekon Partisi'nin gönderdiği çelenkler dikkat çekti. Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerden ise törene katılım gerçekleşmedi.

'Helal etmiyoruz' diyen 4 kişi gözaltına alındı

Kenan Evren'in yakınlarından birinin taziyeler sırasında, "Vefa bilenler sağ olsun" şeklindeki sözleri duyuldu.

Daha sonra Evren'in naaşı, öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası camiden alınarak, sağ ve sol tarafında saygı ve ihtiram mangalarının eşliğinde top arabasına konuldu.

Bu arada helallik alınması sırasında, "Hakkımızı helal etmiyoruz" diye bağıran 2'si kadın, 4 kişi ise gözaltına alındı.

Tören kıtasınca selamlanan Evren'in naaşı, ailesi ve kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu protokol korteji ile cenaze aracına nakledildi.

7. Cumhurbaşkanı Evren'in cenazesi Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Evren’in vefat haberinin duyulmasından sonra Ak Parti, CHP, MHP ve HDP cenaze törenine temsilci göndermeyeceklerini açıklamıştı.

'Hiç kimse mükemmel değil'

Törene katılan Mehmet Ağar, gazetecilerin "Siyasi partilerden ve devlet erkânından katılımın olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki sorusu üzerine, "siyaseti bıraktım" yanıtını verdi.

Ali Şen de spor camiasını temsil ettiğini belirterek, "Spor camiasından ben varım, yetmiyor mu" dedi.

Kenan Evren gibi herkesin ölümü bir gün tadacağını anımsatan Şen, "En son geçen hafta konuşmuştum, gayet iyiydi. 'Bodrum'a geleceğim, böreği hazırla' diyordu. Rumeli böreğini pek severdi. Hakk'ın rahmetine kavuştu, takdiri ilahi. Hayat böyle. Allah rahmet eylesin" diye konuştu.

Siyasi parti temsilcilerinden törene katılımın olmamasına ilişkin ise Şen şu değerlendirmeyi yaptı: 

"Herkes kendinden sorumlu. Hiç kimse mükemmel değil. Herkesin görevini yaptığı gibi Kenan Evren Paşa da yaptı. 17. Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı, 1980 yılında halkın istediği tüm insanlar, 11 Eylül'de 'Paşa neredesin' diyordu. 13 Eylül'de insanlar, çok alkışladı, sonra Türk halkı yüzde 92'lerde oy verdi. Hem cumhurbaşkanlığını hem yeni anayasayı onayladılar. Bugün, ülkemiz o anayasa ile yönetiliyor. Böyle bir çoğunluk, demokratik ülkelerde çok az görülür."

Ali Şen, "Sokakta biraz evvel, kapıda iki başörtülü kadın vardı. Dediler ki 'Camiye zor girmek'. Dedim ki, 'Cami Allah'ın evi, herkese açık'. Kadın ağlıyordu. 'Niye ağlıyorsun' dedim. Dedi ki 'Kenan Evren, insan olarak çok sevdiğimiz kişilik.' Böylesi de var, öbür türlüsü de var. Hiç kimseye 'niye böyle düşünüyorsun' dememeli. Hür bir ülke burası. Hür bir ülkede, kimin ne düşündüğünün sorgulamasını da yapmak, doğru değil. Önemli olan halktır. Onun düşüncesidir. Onlara soracaksın" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.