Sosyal Medya

Coğrafyamız

Husilerin kalesi koalisyonun hedefinde

Yemen’de Suudi Arabistan’ın öncülüğünde operasyon yürüten koalisyon, Husilerin kalesi konumundaki Sada kentinin yerel saatle 19.00’dan itibaren hedef alınacağını duyurdu.Suudi Arabistan resmi devlet kanalı İhbariyye’nin haberine göre, Yemen’de operasyon yürüten koalisyon, İran destekli Şii Husilerin kalesi olan Sada kentinin sakinlerini bölgeden ayrılmaları için uyardı.

Koalisyon yerel saatle 19.00’dan itibaren bütün kentin askeri hedef olacağını duyurdu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçakları Sada’nın üzerinden alçak uçuşlar yaparak, halkın kentin eski mahallelerini terk etmeleri gerektiği yönünde uyarılar içeren bildiriler bıraktı.

Suudi Arabistan’ın sınırına yakın olan Sada kenti, Yemen’in başkenti Sana dahil bir çok kenti ele geçiren Husilerin kalesi olarak kabul ediliyor.

Sada’dan roket atılmıştı

Suudi Arabistan sınırına çok yakın bir bölgede olan Sada kentinden Husiler, Suudi Arabistan’ın topraklarını havan toplarıyla hedef almıştı. Nacran kentinde roketlerin hedefi olan bölgelerde yaşayan sekiz kişi ölmüştü.

Suudi Arabistan perşembe günü Husilerin bombardımanına ağır bir şekilde karşılık vereceklerini duyurmuştu.

Ateşkes vaatlerinden ‘sert karşılık’ tehditlerine

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry perşembe günü Riyad’da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyir ile bir araya gelmişlerdi. İki bakan insani yardım amaçlı 5 günlük ateşkes anlaşmasını ele aldıklarını açıklamışlardı.

Anlaşmanın şartlarının arasında, Husilerin ateşkese uyuması ve birliklerinin yerlerini değiştirmemesi yer alıyordu.

Koalisyon Sözcüsü Tüğgeneral Ahmet Asiri, “Bizim şimdiki işimiz, Sada kentinde saklanan saldırıların planlayıcılarına ve milislere ulaşmak” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.