Sosyal Medya

Güncel

CHP ve HDP'liler 'soykırım' için saygı duruşunda durdular

Strazburg'ta Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi genel kurulunda, bir Ermeni vekilin 'soykırım' için saygı duruşu isteğine HDP ve CHP'li iki isim de katıldı.Sabah'ta yer alan habere göre, Strazburg'ta Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi genel kurulunda ilginç bir olay yaşandı. 

IŞİD konulu bir rapor tartışılırken söz alan bir Ermenistan milletvekili "Aynen yüz yıl evvel Osmanlı Türkleri'nin Ermenilere yaptığı gibi IŞİD'in bugün Ortadoğuda Hristiyanlara karşı bir soykırım gerçekleştirdiğini" iddia ederek genel kurulu yöneten AKPM Başkanı Anne Brasseur'dan genel kurulu tüm 'soykırım' kurbanlarının anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunmaya davet etmesini istedi.

SAYGI DURUŞUNDA BULUNDULAR

AKPM başkanı da bu çağrıya uyarak genel kurulu bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Genel kurulda bulunan milletvekillerinin çoğunluğu bu çağrıya uyup ayağa kalkarak saygı duruşuna katılırken Türk ve Azeri heyetleri yerlerinden kalkmayarak ülkemize ve ecdadımıza yapılan bu hakarete tepki verdiler. Ancak saygı duruşuna katılarak Ermeni tezlerine destek veren iki TBMM üyesi tüm Türk ve Azeri heyetleri gibi Türkiye'nin dostlarını da hayrete düşürdü.

"SİZE KÜFREDENLERİ ALKIŞLIYORSUNUZ"

CHP milletvekili ve Ankara 1. sıra adayı Gülsüm Bilgehan Toker ve HDP milletvekili Nazmi Gür'ün soykırım iddialarına destek veren tutumları karşısında bazı Azeri milletvekilleri şaşkınlıklarını "size küfredenleri alkışlıyorsunuz" diyerek ifade ettiler. 

CHP eski genel başkanı Deniz Baykal, AK Parti, MHP ve Azerbaycan milletvekilleri ile birlikte hareket ederek saygı duruşuna katılmazken, Ismet İnönü'nün torunu Gülsüm Bilgehan Toker'in tutumunun dedesinin kemiklerini sızlattığını iddia edildi. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.