Sosyal Medya

Sağlık

Genel soygun skandalı

Hükümet, sağlık skandallarına bir yenisini daha ekledi. 2012 yılı ocak ayından itibaren özel sağlık sigortası, zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alındı.Yaklaşık 5,5 milyon insan bu kararla hiç yoktan yere borçlu çıkarıldı.

Hükümet her defasında sağlık alanında yapılan reformları dile getiriyor. Tüm vatandaşların koşulsuz şartsız devlet hastanelerinde muayene olabileceğini söylüyor. Fakat tüm bunlar yaşanırken sosyal güvenlik kurumunun çalışma sisteminde hiç bahsetmiyor. Sigortalı olmayan vatandaşları kapsayan ve kişinin izni olmadan bizzat devlet tarafından işsiz kalan vatandaşlara uygulanmaya başlanan GSS,(Genel Sağlık Sigortası) milyonlarca vatandaşı mağdur ediyor. Sosyal Güvenlik Reformu adı altında sağlıkta dönüşüm yapıldığını her fırsatta vurgulayan hükümetin, vatandaşın durumundan ne kadar haberdar olduğunu gözler önüne seren bu uygulama, vatandaşlardan gelen tepkilere rağmen durdurulmuyor.

Haberiniz Olmadan Sigorta Yapıyorlar

Gazetemiz okurlarından Ekrem B. Genel Sağlık Sigortasından nasıl mağdur olduğunu ve yaşadığı sıkıntıları tüm detaylarıyla gazetemize anlattı. Ekrem B. “https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ linkinden siteye giriş yaptım. Araştırmalarım sonrasında Türkiye’de her vatandaş zorunlu sağlık sigortası olmak zorundaymış. Bunu öğrendim. Eğer çalışıyor veya babasından dolayı sigortalı ise onlar SGK tarafından sigortalı sayılıyorlar. SGK Sigortasız her insanı da hiçbir bilgilendirme yapmadan otomatik olarak sigortalı yapıyor ve borçlandırıyor” dedi.

3 bin 500 TL borcum çıktı

“Öğrenciler, işsiz kalmışların hepsi bu statüde” diyen Ekrem. B, “Birde bir kere sizi bu sigorta kapsamına almışlar ise siz başvurana kadar sizi borçlandırmaya devam ediyorlar. Mesela ben 2013’de 1ay işsiz kaldım. Beni o tarihte bilgim dışında Genel Sağlık sigortasına aylık 140 lira gibi bir ücret karşılığında kaydetmişler. Ben tekrar sigortalı durumuna geldiğimde de kesmemişler bunu. Şuan görünen borcum 3500 lira civarı. Anlayacağınız işsiz kalan bir vatandaşın ülkede nefes almasının aylık vergisi 140 lira…” ifadelerini kullandı.

Vatandaş Tepkili

Mağdur vatandaş sosyal medya ve ilgili mercilerde tepkilerini her fırsatta dile getirerek oluşan mağduriyetin giderilmesi talebinde bulunsa da, yetkililer göreceli iyileştirmeler, tutarsız af söylemleri dışında herhangi bir adım atmıyor. Hükümetin konuya kayıtsız kaldığı her gün, sigortası olmayan işsiz vatandaşların, öğrencilerin ve ev hanımlarının borçları katlanarak artıyor. GSS affı iddiaları halk tarafından inandırıcı bulunmazken, sorunun kökten çözümü için adım atılması bekleniyor. İşsizliğin giderek artığı ve ekonominin bilinmeyen bir çıkmaza girdiği Türkiye’de, geçim derdine düşen vatandaşın tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de bu tür problemlerle karşı karşıya kalması, toplumsal dinamikleri tetikliyor. Vatandaşın hükümetten talebi ise biran önce bu soruna kalıcı bir çözüm bulması.

Halil Kişeçok

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.