Sosyal Medya

Güncel

Kudüs bağlantılı Umre, Cumhuriyet tarihinde bir ilk!

Cumhuriyet tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığınca ilk defa düzenlenen Kudüs'ten umreye gidecek olanların eğitim ve bilgilendirme semineri yapıldı.Diyanet İşleri Başkanlığınca 2014-2015 yılı umre organizasyonları kapsamında, 4 gün Kudüs- 10 gün Mekke ve Medine’de olmak üzere yapılacak olan Kudüs bağlantılı toplam 14 günlük umre için bilgilendirme semineri Yenibosna Selçuk Hatun Camiinde yapıldı.
 
Seminer programı Kafile başkanı Kartal ilçe vaizi Selman Oktay Aktürkoğlu‘nun konuşmasıyla başladı. Aktürkoğlu ilk kez yapılan bu turun bundan sonrakilere örnek teşkil edeceğini, bunun hem Türkiye için hem Diyanet İşleri Başkanlığı açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak bilgiler verdi.
 
Kudüs'ten umreye yapılacak yolculuğa çıkacak olan 80 kişilik ilk kafilenin 15 Nisan 2015 günü saat 06:45 de İstanbul Atatürk havaalanından hareket edeceğini söyleyen Aktürkoğlu aynı gün ikinci kafilenin de öğleden sonra hareket etmesiyle yaklaşık 160 kişinin Kudüs’ten umreye gideceğini belirtti
 
Umre öncesi yapılması gerekenleri anlatan Aktürkoğlu konuşmasında umreye gidenlerin Müslümanların temsilcisi olduklarını unutmamaları gerektiğini, umre seyahatinin asıl mahiyetinin ibadet olduğunu, bu kutsal yolculuğa isteyenlerin değil ancak seçilmiş ve davet edilmiş olanların çıkabileceği konusuna vurgu yaparak, ziyaret edilecek üç mescidden biri olan Kudüs’e gidecek olanların çok şanslı olduğunu söyledi.
 
Konuşmasına, "Umreye gidecek olan kardeşlerimizin kutsal beldelere  yakışan ve Hz. Peygamber in evrensel, insani ve ahlaki ilkeleri ile bağdaşacak şekilde tamamlayıp dönmelerini” ifade ederek devam eden vaiz Aktürkoğlu, “Umre bizler için büyük bir fırsat ve imkândır, iyi değerlendirilmelidir. Umreye gidecek vatandaşlarımız sağlık-sıhhatini koruyarak manevi atmosferi yaşamalı, kutsal topraklarda kaldıkları süre boyunca; âdâp kurallarına riayet ederek, sabır ve sükûnet içerisinde hareket etmeli, vakitlerini tevbe ve dua ile geçirmelidirler. Kudüs’te kendimize yakışır bir şekilde hareket etmemiz, olabilecek olumsuzluklara karşı sabırlı olmamız, zaman zaman aksayan durumlarda dikkatli hareket etmemiz gerekir. Bu yolculuk hepimiz için çok önemli. Yolculuğumuz Kudüs’ten sonra Ürdün üzerinden Mekke’ye geçerek devam edecektir.” dedi.
 
İntikal öncesi hazırlıklar, Umre menasiklerinin yapılışı ve mahiyeti, uçuş ve konaklama bilgileri konusunda geniş açıklamalarda bulunan ve umrecilerin mutlaka aşı olmaları ve aşı kâğıtlarını yanlarında bulundurmaları gerektiğini belirten Aktürkoğlu’ndan sonra konuşan Yenibosna Selçuk Hatun Cami imam-hatibi ve umre grup sorumlusu İbrahim Tunç ise camide yaptığı hazırlıklarla beğeni kazandı.
 
Yenibosna Selçuk Hatun Cami imam-hatibi İbrahim Tunç hazırlamış olduğu projeksiyon eşliğinde görsel olarak kutsal mekanlar, tavaf, sa’y ve ihrama girme, Kudüs'te, Mekke ve Medine’deki görevler konusunda umrecilere bilgiler sundu. Detaylı bir çalışma yaptığı belli olan imam-hatip İbrahim Tunç video destekli görüntülerle Kudüs, Mekke ve Medine’yi umrecilerle anlattı.
 
Seminer,  dokümanların, çantaların ve  özel hazırlanmış dua örneklerinin dağtılması, soruların sorulması ile devam ederken bir bayan umrecinin sorduğu“gittiğimiz yerde çay var mı ?” sorusu gülüşmelere neden olurken görsel anlatımdan sonra cami içerisinde hazırlanmış bulunan Kâbe maketi çevresinde uygulamalı olarak ihrama nasıl girileceği, tavaf ve sayın nasıl yapılacağı anlatılarak son buldu.
 
 
Bu arada üç aylara da kutsal topraklarda Mekke'de umre yaparak girmenin sevinci ile ilk kandil olan Regaib Gecesini de Kâbe’de idrak etmenin gurur ve mutluluğunu yaşayacak olan umreciler için hazırlanan seminerde bayanlar için rehber ve irşad görevlisi olarak görevlendirilen vaize Vildan Pehlivan Uçman’da hazır bulundu.
 
Kudüs bağlantılı umre dönüşü Medine'den 30 Nisan 2015 günü 09:35 de kalkacak uçağın ülkemize gelişiyle de son bulacak.

Kaynak: DiniHaberler.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.