Sosyal Medya

Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan polis teşkilatının 170. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuştu. İç Güvenlik Yasası için: 'Bugün büyük ihtimalle imzalayacağım' dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan polis teşkilatının 170. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklarından satırbaşları:

İç Güvenlik Yasası çıkıyor. Niye rahatsız oldular, niye rahatsız oluyorlar? Bugün büyük ihtimalle imzalayacağım. Tek dertleri var, polis güvencede olmasın. Bugüne kadar hep öyle hareket ettiler. Bu yasa polisi biraz daha güvence altına aldığı için, daha bu noktada ileriye ulaşabilmesi noktasında, onları bu rahatsız etmeye başladı.

Ne silah kullanıyor, ne taş atıyor. Havai fişek oda, demir bilyeler onda, sapan onda, TOMA’yı yakıyor. Onları savunanlar, polise hakaret edenler nasıl oluyor da polis sevdalısı oluyor. Burada hepimizin can güvenliğini emanet ettiğimiz polisimizin yanında yer alınması gerekir.

Şehit edilen savcımızın olayında hemen asıl yüzlerini gösterdiler. 8 saatlik operasyon sürecinde de daha birinci saatte de operasyon yapılabilirdi. Acaba görüşmeler suretiyle savcımızı sağ salim kurtarabilir miyiz diye sabırla süreci işlettiler. Ben o operasyondaki kardeşlerimizin tamamını kutluyorum. Onlar bu operasyonu başarıyla yerine getirdliler. Emniyet teşkilatında araya karışan çürükler ayıklandı, ayıklanıyor. İç güvenlik yasasından niye rahatsız oluyorlar, ki bugün büyük ihtimalle imzalayacağım. Bu yasa polisi biraz daha güvence altına.

Şimdi yeni bir yol ayrımına geldik. 1930’ların şartlarında kurulan sistem artık yama tutmaz hale geldi. Bu motor bu kasaya küçük geliyor, yetersiz geliyor, çekemiyor. Motoru güçlendirmek lazım veya sıfırdan yenilemek lazım. Kimileri farkında olmayabilir. Ben damdan düştüm, biliyorum. Nerede ne tür aksamalar var bunları gayet iyi biliyorum. Her değişim gibi bu da sancılı olacak. Her kutlu doğum sancılı olur. Karşı çıkanlar, direniş gösterenler olacak ama beyhude.

İçerde ve dışarda Türkiye’yi yeniden dizlerinin üstün çöktürme kumpaslar devam ediyor. Bugünkü Türkiye eski Türkiye değil. Çözüm sürecine tüm tahriklere, tüm şımarıklıklara rağmen bunun için destekliyor. Siyasetteki kifayetsiz muhterislere bu nedenle yüz vermiyor. Eğer Türkiye 2023 vizyonunu kaybederse her bakımdan istikametini yitirir.

Geçmişten ders çıkaracağız ama geçmişe de takılıp kalmayacağız. Dünkü Türkiye darbelerle, işkencelerle anılıyor olabilir. Yeni Türkiye’de bunlar olmayacak. Önümüzdeki dönemde standartları daha da yükseltmek zorundayız. Yeni Türkiye demokrasinin, hukukun esas olduğu bir Türkiye olacaktır.

Bu konuda emniyet teşkilatımıza önemli görev düşüyor. İç güvenlik paketi geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yalan yanlış ithamlarla bu paketi engellemek isteyenlerin gayesinin seçim arefesinde Türkiye’nin huzurunu kaçırmak olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle bugüne kadar zor şartlarda mücadele veren polislerimiz artık daha rahat, özgüvenin daha yüksek olduğu bir çalışma imkanına kavuşacaktır. 

Kul olarak Allah’tan başka bizim hiçbir tapacak merciimiz yoktur. Sizlerin kurum içindeki amirlerinizin hukuka uygun verdikleri talimattır aslolan. Kurumların içinde imamlar. İmamlarımızı camide biliyorduk ama kurumlar içinde imamlar olduğunu da duyduk, tespit ettik. Sonra da bu imamların nasıl tası tarağı toplayıp Türkiye’den kaçmaya başladıklarını da gördük.

'Cemaat' uyarısı

Kul olarak Allahtan başka bizim hiçbir tapacak, hiçbir kulluk edecek mercimiz yoktur. Bize 'çalıştığımız şu devlet dairelerinde üstlerimizin tamamen hukuka uygun yasalara uygun vermiş oldukları talimatlar yerine gelir ama ona ters verilen talimatlar yerine gelmez' denmelidir. Sizlerin kurum içerisindeki amirlerinizin hukuka uygun verdikleri talimattır aslolan. Bunun dışında ikinci bir mercinin talimatı sözkonosu olamaz."

Bazı Gülen Cemaati mensuplarının "imam" adıyla kurumlara yerleştirildiğini söyleyen Erdoğan, polislere "kaybettiğimiz kanı yeniden oluşturmalıyız diye seslendi:

"İşte gördünüz , kurumlar içinde imamlar. Biz imamları camide biliyorduk ama kurumlar içinde imamları tespit ettik gördük, şemalarla önümüze geldi. Olacak şey mi, ondan sonra bu imamların nasıl tası tarağı toplayıp gittiğini gördük. Bunu sizler bozacaksınız., bu çarkın tamamen tıkır tıkır çalışmasına sizler öncülük edeceksiniz. Kaybettiğimiz kanı inşallah vücudumuzda yeniden oluşturmamız lazım. "

Ofisine böcek konması

Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde ofisine dinleme cihazı yerleştirilmesiyle ilgili o dönem yakın korumalığını yapan kişilerin suçlandığı "böcek" davası sürüyor. Cumhurbaşkanı isim vermeden bu olayı hatırlattı, "Güven noktasında bunalım meydana getirdi" dedi:

"Öyle bir şüphe mekanizması meydana geliyor ki ister istemez bazı kararları almak zorunda kalıyorsunuz. Başbakan olarak şahsım, yanımda hperşeyimi teslim ettiğim insanlar kalkar da benim ofisimi dinler, izlerse ben onlara nasıl güveneyim. Nasıl onlarla hareket edeyim. Sırtımı ona yaslayarak adımlarımı atıyorum. Dilimi onun yanında rahat konuşuyorum. Önde o oturuyor arkada ben görüşmelerimi yapıyorum. Yeri geliyor devlet meselelerini yeri geliyor aile meselelerini konuşuorum. Mahremimde eğer bizimle beraber olan polis teşkilatımızın mensubu birileri böyle bir yanlışı işliyorsa işte bu bir güven noktasında bunalım meydana getiriyor, bunların da tabii tasfiyesini hepberaber yapmak zorundayız." 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.