Sosyal Medya

Güncel

Hüda Par bağımsız adaylarını açıkladı

Hüda Par Genel Başkanı Diyarbakır'dan, Genel Başkan Yardımcısı Said Şahin Bingöl'den aday oldu7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimlere, bağımsız adaylarla gireceğini açıklayan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR), Aday Tanıtım Programı ile adaylarını ve nerelerde seçime gireceklerini açıkladı.

Diyarbakır'da bir düğün salonunda yapılan aday tanıtım toplantısında konuşan Hüda Par Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, seçim barajının, farklı düşüncelerinmecliste temsil edilmesine engel olduğunu savundu.

Yılmaz, "Temsilde adaleti engelleyen bu baraj zulmünü aşabilmek için parti olarak değil, bağımsız adaylarla seçimlere katılma kararı almış bulunuyoruz" dedi.

Türkiye'nin önünde acilen çözülmesi gereken iki önemli meselenin bulunduğunu dile getiren Yılmaz, bunlardan birinin Kürt sorunu diğerinin de İslami yaşamın önündeki engellerin kaldırılması olduğunu söyledi.

6-7 EKİM OLAYLARI

Yılmaz, 6-7 Ekim'de DAEŞ bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere ilişkin hazırlanan iddianamede, azmettiricilere yer verilmediğini ileri sürerek, "Yandaş kitlesini eylem yapmaya çağıran başta örgüt lideri Abdullah Öcalan, Cemil Bayık, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır il eş başkanı dahil diğer hedef gösterenlerin iddianameye dahil edilmeleri gerekirdi" diye konuştu.

YAPICIOĞLU, DİYARBAKIR'DAN ADAY

Toplantıda, Hüda Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun seçimlere Diyarbakır'dan bağımsız aday olarak gireceğini açıklandı. Yapıcıoğlu, yaptığı açıklamada, mecliste İslami bir muhalefetin olması gerektiğini savundu. Kürt sorununun çözümü konusunda yeni anayasa yapılması gerektiğini kaydeden Yapıcıoğlu, şöyle konuştu: 2 yıllık çatışmasızlıktan sonra dediler ki 'Kürt sorunu bitti' Sayın Cumhurbaşkanı 'Kürtler sorun değil, sorun sistem sorunudur.' Bu anlamda söylediyse eğer evet sistem sorunu vardır. Bu sorun yüzyıldır vardır ve halen de devam etmektedir. Eğer siz acilen yeni tamamen sivil, insan merkezli ve özgürlükçü bir anayasa yapmazsanız ve bu anayasanız halkın değerleri ile barışık olmazsa sistem sorunu da var olmaya devam edecektir.

HÜDA PAR'ın aday şu şekilde açıklandı:

Adana adayı: Salih Demir,
Bitlis adayı: Cengiz Karatay
Mardin adayı: Mahmut Kılınç, Şehsade Demir
Van adayı: M. Mehdi Oğuz
Bingöl adayı: Said Şahin
Urfa adayı: Mehmet Yavuz
Batman adayı: Aydın Gök
Diyarbakır adayı: Zekeriya Yapıcıoğlu

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.