Sosyal Medya

Coğrafyamız

Yermuk'un yüzde 70'i IŞİD'in elinde

Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında olan ve Filistinli mültecilerin bulunduğu Yermuk kampının yüzde 70'i IŞİD gruplarının kontrolüne geçtiIŞİD, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı muhalif gruplardan Eknaf Beyt el-Makdis birliğiyle 3 gündür devam eden çatışmalarının ardından Yermuk mülteci kampının yüzde 70’ini ele gecirdiği belirtildi.

IŞİD, 3 gün önce bazı muhalif güçlerin rejimle Ateşkes anlaşması yaparak Yermuk mülteci kampını rejime teslim edeceği iddiasıyla Şam şehrinin güneyinde bulunan kampa saldırarak büyük bir kısmını ele geçirmişti. Muhalif güçleriyle çatışmaların şiddetlenmesinin ardından kamptan çekilen IŞİD grupları, Perşembe günü sabah saatlerinde kampa geri dönmüştü. Nusra Cephesinin de Yermuk’teki çatışmalara katılıp IŞİD gruplarına destek verdiği bildirildi. Rejim güçleri dün sabah kamptaki savaşan grupları hedefleyerek kampa füze yağdırmıştı.

Durum böyleyken, Yermuk’ta kalan 18 bin mülteci ciddi sıkıntılar yaşıyor. 3 yıldır rejim güçleri tarafından uygulanan abluka ve arada sırada elevlenen çatışmaların nedeniyle insani yardımları alamayan mültecilerden çok sayıda kişinin açlıktan hayatını kaybettiği belirtildi.

ABD YERMÜK'TEKİ SALDIRILARI KINADI

Öte yandan, ABD, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Yermuk’taki saldırıları kınadı. Açıklamada, “ABD, hem Esad rejimi hem de şiddet yanlısı aşırı gruplardan acı çekmeye devam eden Suriyeli halkına dönük bu haftaki saldırıları şiddetle kınıyor” denildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer verildi: “Bu trajik saldırılar, savaşın Suriyeli siviller üzerindeki korkunç etkisini gösteriyor ve savaşı sona erdirmek ve Suriye halkının acılarını dindirmek için siyasi bir çözüme ihtiyaç olduğunu bir kez daha teyit ediyor. ABD, (Suriye’de savaşan) tüm güçlerin, siviller üzerindeki kanunsuz saldırılarını sonlandırması ve uluslararası hukuka riayet etmelerini tekrar ediyor. Sivillere yönelik bu saldırıları ve diğer zulümleri işleyenler hesap vermelidir”.

HAMAS: ÇATIŞMALAR BİR AN ÖNCE DURDURULMALI

Hamas, Suriye'nin başkenti Şam'da, Filistinli mültecilerin kaldığı Yermuk Kampı'ndaki çatışmalara derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, yaptığı yazılı açıklamada, Yermuk Mülteci Kampı'ndaki gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini belirterek, kampın, Suriye'deki iç ihtilafların dışında tutulması gerektiğini kaydetti. Bölgedeki Filistinlilerden, Suriye'deki çatışmalardan uzak durmalarını da isteyen Heniyye, "Yermuk'ta akan kan bir an önce durdurulmalı" ifadesini kullandı. 

Öte yandan Hamas Siyasi Büro üyesi İzzet Rışk, yaptığı yazılı açıklamada, Yermuk sakinlerini hedef alan saldırıları kınadıklarını belirtti. Rışk, Filistin yönetimi ve uluslararası toplumun, Yermuk'taki Filistinli mültecilerin korunması ve kampa yönelik ablukanın kaldırılması için derhal harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

IŞİD, çarşamba günü Yermuk Mülteci Kampı'na girerek muhalif gruplardan Eknaf Beyt el-Makdis güçleriyle çatışmıştı. İki taraftan da yaralananların olduğu çatışmalar nedeniyle kamptaki insani durum daha da kötüleşmişti. 

Başkent Şam'ın güneyinde yer alan ve çoğunlukla Filistinlilerin kaldığı Yermuk mülteci kampı 3 yıldan bu yana rejim güçlerinin kuşatması altında bulunuyor. Kuşatma ve insani yardımların bölgeye ulaşamaması nedeniyle kampta çok sayıda kişi açlıktan hayatını kaybetmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.