Sosyal Medya

Güncel

Savcı Kiraz uğurlandı

İstanbul Adliye Sarayı'ndaki odasında rehin alındıktan sonra öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz son yolculuğuna uğurlanıyor. Savcı için önce adliyede tören düzenlendi, ardından Eyüp Sultan Camii'ne cenaze namazı kılındı.Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için ilk tören saat 11.00'de Çağlayan Adliyesi'nde yapıldı. Tören için çok sayıda kişi adliyede toplandı. Kiraz'ın meslektaşı olan yargı mensupları törende ön saflarda yer aldı. Tören İstiklal marşı ve bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu bir konuşma yaptı ve saldırıyı kınadı. Ardından Adalet Bakanı Kenan İpek söz aldı, "Bu saldırı tüm adalet sistemine ve Türk milletine yapılmıştır" dedi.

Adliyenin içerisine "Şehidimizi unutmayacağız Allah rahmet eylesin, ruhun şaad olsun" yazılı bir pankart ve büyük bir Türk bayrağı asıldı. Adliyedeki tören dua okunduktan sonra sona erdi, ardından Savcı Kiraz'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, cenaze töreni için Eyüp Sultan Camii'ne doğru yola çıktı.

46 yaşında hayata veda eden Kiraz 14 yıllık savcıydı. Geçen yıl HSYK’nın yaz kararnamesi sonrasında Gaziosmanpaşa Adliyesi’nden Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na atanan Kiraz’a Gezi Parkı eylemleriyle ilgili dosyalar verilmişti. Kiraz’ın eşi de Çağlayan Adliyesi’nde hakim olarak görev yapıyor. 

Eyüp Sultan'da cenaze

Savcı Kiraz'ın cenaze namazının kılınacağı Eyüp Sultan Camii'nde de büyük bir kalabalık toplandı. Ailesi, meslektaşları Kiraz'ı son yolcuğunda yalnız bırakmadı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da cenazede yer aldı. Cami avlusundaki bazı yakınları ellerinde Kiraz'ın posterlerini taşıdı. Cami çevresinde üst düzey günvelik önlemi var. 

Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile 11'nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de cenazeye katılan isimler arasındaydı. 

Cenaze namazının ardından omuzlarda taşınan Kiraz'ın naaşı defnedileceği Eyüp Mezarlığı'na götürüldü. 

'Bunu hak etmemişti'

Cenazede ön sırada saf tutan savcının babası Hakkı Kiraz, "Oğlum bunu hak etmemişti, hamdolsun, gayrimeşru bir yolda değildi. Namusuyla, alnının akıyla, şerefiyle, onuruyla, haysiyetiyle, görevinin başında takdir-i ilahi oldu" dedi. Savcının oğlu da cenazede dedesinin yanından ayrılmadı. 

'Eşini ziyaret edeceğim'

Romanya ziyaretini erken bitirme kararı alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bükreş'te düzenlediği basın toplantısında Savcı Kiraz'ın öldürülmesine değindi. Erdoğan şunları söyledi:

"Haince canice şehit edildi. Kendileri de bunun bedeli ağır ödediler. Terörizm bir bölgenin sorunu değil tüm dünyanın ortak sorunudur. Bu mücadeleyi dayanışma içinde sürdürmemiz gerekiyor. Şu sıralarda öyle zannediyorum ki Eyüp Sultan’dan defnedilecek. Allah’tan rahmet diliyorum. Başta yine meslektaşı olan eşi hanımefendiye başsağlığı dileklerimi Romanya’dan gönderiyorum. İnşallah bu akşam kendilerine bir taziye ziyaretinde bulunacağım."

'Basına sınırlama'

Hem adliyedeki hem de camideki törene, Savcı Kiraz'ın rehin alındığı sırada örgüt üyeleri tarafından başında silahla çekilmiş fotoğraflarını yayınlayan medya kuruluşları alınmadı. 

'Kapılara siyah kurdele'

İzmir Adliyesi'nde görevli hakim ve savcılar, Kiraz'ın öldürülmesini protesto etmek amacıyla odalarının kapılarına siyah kurdule bağladı. İstanbul'daki saldırı nedeniyle İzmir Adliyesi'nde güvenlik tedbirleri de artırıldı.

Bayraklı ilçesindeki adliye sarayına gelenler, kapılardaki güvenlik noktalarından ve x-ray cihazlarından çantaları ve üzerileri aranarak geçti.

Güvenlik önlemlerinin arttırılması nedeniyle vatandaş girişinde de yoğunluk yaşandı. Personel girişinde ise Adalet Bakanlığı tarafından verilen giriş kartı olmayanların geçişine izin verilmedi. Bu kişiler, diğer kapılara yönlendirildi.

'Adli Tıp önünde gözaltı'

Polisin opersayonunda öldürülen Savcı Kiraz'ı rehin alan iki saldırganın cenazesi ise Adli Tıp Kurumu'nda tutuluyor. Ailelerinin cenazeleri teslim alması bekleniyor. Sabah saatlerinde Adli Tıp Kurumu önünde pankart açıp slogan atan iki kadın gözaltına alındı.

Polis ekipleri, slogan atan kadınlara müdahale etti. Yaşanan kısa süreli arbedenin ardından gözaltına alınan iki kadın, emniyete götürüldü. Polis, Adli Tıp Kurumu yerleşkesi çevresinde güvenlik önlemi aldı.

'Sahte avukat kimliğiye girdiler'

Al Jazeera'nin savcılık kaynaklarından edindiği bilgiye göre Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan ve öldüren saldırganlar, güvenlik kamerası kayıtlarına göre C kapısından adliyeye girdi. Girişte iki kişi sahte avukat kimliği kullandı. Görüntülerde saldırganların koltuğunun altında cübbe olduğu görülüyor. Cübbenin içinde silah olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

Savcılık kaynakları eylemcilerin Savcı'nın odasında iki adet bomba yerleştirdiğini de belirtti. Bombalardan biri saldırganlar tarafından çatışma esnasında patlatıldı. Diğeri ise çatışmadan sonra polisler tarafından imha edildi.

Saldırganların giriş yaptığı kapı kapalı

Adliye girişinde bu sabah güvenlik önlemleri artırıldı. Saldırganların dün giriş yaptığı C kapısı bu sabah giriş çıkışlara kapatıldı. Adliye'ye girmek siteyenler diğer kapılara yönlendiriliyor.

Saldırganların kimlikleri açıklandı

Başbakan Ahmet Davutoğlu saldırganların kimliklerini 1991 Zonguldak doğumlu Şafak Yayla, 1987 Ardahan doğumlu Bahtiyar Doğruyol olduğunu açıklamıştı.

Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın odasında rehin alındığı eyleme, odadan gelen silah seslerinin ardından operasyon düzenlendi. İki patlama sesinin ardından onlarca silah sesi duyuldu. Kiraz, Florance Nightingale hastanesine kaldırıldı. Hastane yetkilileri ve İstanbul İl Sağlık Müdürü, Savcı Kiraz'ın hastaneye getirildiğinde solunumunun olmadığını ve kalbinin durduğunu, bir saatlik çabaya rağmen hayata döndürülemediğini açıkladı. 20:50'de hastaneye kaldırılan Savcı'nın ölüm saati 21:55 olarak açıklandı.

21 polisin kimlik bilgilerini almıştı

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, Gezi Parkı eylemeleri sırasında İstanbul Okmeydanı'nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili soruşturmaya bakıyordu.

Yaklaşık yedi ay önce bu soruşturmaya atanan Savcı Kiraz, daha önce dosyada görev yapan dört savcıya kıyasla olayın aydınlatılması için ilerleme kaydeden isim oldu.

Kiraz, göreve gelir gelmez olay yerinde çekilen görüntüleri incelemeye aldı. Görüntülerde olay yerindeki üç polisi tespit edildi. Bu polislerle birlikte olay yerinde görev yapan bazı polislerin de arasında bulunduğu 20 polis ile ilgili emniyete yazı gönderildi. Eylül 2014’te savcılık tarafından gönderilen yazıda ‘görüntülerdeki polislerin açık kimlik bilgilerinin ve adreslerinin savcılığa gönderilmesi istendi. Ancak savcılığın bu yazısına emniyet yaklaşık beş ay cevap vermedi. Cevap gelmemesi üzerine savcılık bir kez daha emniyete yazı yazdı. Savcı Kiraz, emniyetten bu 20 polisin resmi kıyafetli fotoğrafları ve görüntülerinin çekilerek kendisine gönderilmesini istedi. Emniyet üniformalı fotoğrafları savcılığa gönderdi. Savcı, bu fotoğraflar ile olay yerindeki görüntüleri Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Savcı Kiraz, fotoğraflardaki polislerden olay yeri görüntüsünde yer alan polislerin olup olmadığının tespit edilerek rapor hazırlanmasını istedi.

Kaynak: Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.