Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan: Tahammül etmek mümkün değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yemen'e müdahaleye desteğini yineleyip İran'ı eleştirdi, "İran bölgeyi adeta domine etmeye çalışmaktadır. Buna müsaade edilebilir mi? Bu durum bizi ve Körfez ülkelerini rahatsız ediyor" dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Vattara ile basın toplantısında Yemen operasyonuyla ilgili soruları yanıtladı. İran destekli Husilerin ülkedeki ilerleyişi için "Yemen'deki gelişmeler tahammül sınırlarını zorlamaya başladı" diyen Erdoğan, "İran bölgeyi adeta domine etmeye çalışmaktadır. Bu durum bizi, Körfez ülkelerini rahatsız etmeye başlamıştır. Buna gerçekten tahammül etmek mümkün değil." dedi.

Cumhurbaşkanı, Nisan'ın ilk haftası ziyaret etmeyi planladığı İran'n Suriye ve Irak'taki çatışmalara da katılmasına da tepki gösterip, şunları söyledi:

"Yemen'de Husilerin yaptıkları sadece mezhepsel bir çatışmadır. Bu adeta Şia- Sünni çatışmaya dönüştü. Biz böyle bir şeye asla olumlu bakmayız. Yemen kendi içinde bir bölünmeye doğru gidiyor. Biz Yemen halkının tamamına kardeşimiz olarak bakıyoruz. Şu an askeri konuda bir şey söylemiyorum. Ancak lojistik olarak her türlü desteğe vermeye hazırız. Bugüne kadar bölgede olan gelişmeler tahammül sınırlarını zorlamaya başladı. İran bölgeyi kendine domine etmenin gayreti içerisinde. Buna müsaade edilebilir mi? İran'ın yaptığı bizi rahatsız etmiştir. İran'ın bunu görmesi lazım. Irak'a bakın. Bir taraftan DEAŞ'la uğraşılıyor diğer bir taraftan İran'ın oraya gönderdiği Devrim Muhafızlarıyla. İran'ın Yemen'den, Suriye'den ve Irak'tan artık oralarda hangi güçleri varsa onları çekmesi lazım. Bu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı göstermesi lazım."

"Lojistik desteği değerlendirebiliriz"

Erdoğan bu açıklamanın öncesinde France 24 kanalının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan öncülüğünde Mısır ve Körfez ülkelerinin Yemen’e operasyonunu da desteklediklerini açıklarken, “Şu andaki devam eden operasyonların Yemen'in geleceği açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Ve biz bu siyasi desteğimizi veriyoruz, vereceğiz. Bunun daha sonra lojistik anlamda da değerlendirmelerini yapıp, lojistik anlamda da üzerimize düşen olursa bunları da yapma imkanımız olabilir"dedi.

"Olay adeta bir Şia-Sünni meselesine dönüşmüştür" diyen Erdoğan, bunun kimse tarafından 'arzu edilmediğini' belirtti. Cumhurbaşkanı İran'a da çağrı yaparak, "Bu durumun bir an önce bence İran tarafından ve Husilerle onlara destek veren terör örgütleri tarafından geri çekilmenin yapılıp Yemen kendi iradesiyle yönetilir hale getirilmelidir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, İran'ın Irak'taki rolünü de eleştirdi.  “İran DEAŞ’ı (IŞİD) bölgeden çıkarmak istiyor ama yerini kendisi alma peşinde” diyen Erdoğan, İran'ın amacının Irak'taki nüfuzunu artırmak olduğunu söylerken, koalisyonun IŞİD'e karşı hava saldırılarının de tek başına yetersiz olduğunu belirtti. 

Cumhurbaşkanı çözüm süreciyle ilgili soruya da "Kuzey İrlanda örneğinde olduğu gibi PKK ile çatışmaları sonlandırmak istiyoruz" dedi. 

Kaynak: France 24

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.