Sosyal Medya

Güncel

Öcalan'ın mektubunda 4 önemli şifre

Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır'da ki Nevruz kutlamalarında okunan ve çözüm sürecinin en kritik adımlarından biri olan mektubunun satır aralarında yer alan o 4 önemli şifre.Hürriyet'in haberine göre, 2012 sonbaharında resmen başlayan Çözüm Süreci’nin Abdullah Öcalan imzalı ve 5 sayfalık 3’üncü Nevruz mektubu, dün Diyarbakır Nevruz Meydanı’nda okundu. Yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı belirtilen ve büyük bir kısmı sağanak yağmur altında geçen Nevruz kutlamalarında Öcalan’ın mektubunun Kürtçesini Pervin Buldan, Türkçesini ise Sırrı Süreyya Önder okudu. Öcalan, mektubunda, “Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yaklaşık 40 yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim” dedi. Öcalan, aralarında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da olduğu Ak Parti tarafıyla HDP’nin İmralı Heyeti’nin birlikte yaptığı Dolmabahçe Deklarasyonu’nda da mutabakatın sağlanmak üzere olduğunun işaretini verdi. 

SÜLEYMAN ŞAH, EŞME RUHU

Öcalan, “Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp parlamento üyeleri ve İzleme Heyeti’nden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu’ndan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız. Bu kongremizle birlikte artık yeni dönem başlamaktadır” dedi. Öcalan, mektubunda 21 Şubat’taki Süleyman Şah Operasyonu’na da ‘Eşme ruhu’ nitelemesiyle yer verdi. Hükümetin operasyona ilişkin “Hiçbir merciden izin ve yardım alınmamıştır” açıklamalarının aksine Öcalan, “Eşme ruhunu halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum” diyerek Süleyman Şah Operasyonu’nda YPG’nin rolü olduğu vurgusu yaptı. Süleyman Şah’ın naaşı YPG kontrolündeki Suriye Eşmesi bölgesine nakledilmişti. Öcalan’ın mektubunun diğer detayları özetle şöyle:

ANAYASAL YURTTAŞLIK TEMELİNDE

“Ülkemiz halklarının, demokrasi, özgürlük, kardeşlik ve onurlu barışı için yürüttüğümüz mücadele bugün tarihi bir eşiktedir. 40 yıllık hareketimizin acılarla dolu geçen bu mücadelesi boşa gitmediği gibi aynen sürdürülemez bir aşamaya da varmış bulunmaktadır. Tarih ve halklarımız bizden dönemin ruhuna uygun bir demokratik çözümü ve barışı talep etmektedir. Bu temelde tarihi Dolmabahçe Sarayı’nda, hepimizce resmen ilan edilen 10 maddelik deklarasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız. Bu yeni dönemde, Türkiye Cumhuriyeti dahilinde özgür ve eşit Anayasal yurttaşlık temelinde demokratik kimlik sahibi demokratik toplum olarak, barış içinde ve kardeşçe yaşama sürecine giriyoruz. Böylelikle 90 yıllık Cumhuriyet tarihinin çatışmalarla dolu geçmişini aşıp gerçek barış ve evrensel demokrasi kriterleri ile örülmüş bir geleceğe yürüyoruz... Artık gün acımasız ve yıkıcı tarihi sonlandırıp gerçek geçmişimize uygun barış, kardeşlik ve demokrasiye geçiş yapma günüdür.

ULUS-DEVLETLERİ AŞARAK

Ulus-devletleri, demokratik siyasetle aşarak açık demokratik kimliklerle bir ortaklaşmaya geçmenin mecburiyetidir. Bunun için ulus devletleri kendi içinde demokratik siyasetle demokratik ortaklaşmanın yeni bir türünü gerçekleştirmeye ve yine ulus-devletleri kendi aralarında Ortadoğu’nun demokratik ortak evini inşa etmeye çağırıyorum.” 

Kürdistan bayraklarıyla

DEMOKRATİK Toplum Kongresi’nin (DTK) organize ettiği 21 Mart Nevruz kutlamalarında yöresel giysiler ve PKK kıyafetleriyle Nevruz Meydanı’nı dolduran yüzbinlerce kişi, halaylar çekti, söylenen şarkılara eşlik etti. Kürdistan bayrakları açan kalabalık, Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu flamaların önünde de poz verdi. Kutlamaları fırsata çeviren seyyar satıcılar ise gün boyu 
sarı, kırmızı, yeşil renkli bantlar, flamalar ve giysiler sattı.

4 şifre

ABDULLAH Öcalan’ın 5 sayfalık mektubunun 4 önemli şifresi şöyle:

Öcalan, PKK’nın Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı sürdürdüğü silahlı mücadeleyi toplayacağı bir kongreyle sona erdirmesini “Dolmabahçe Deklarasyonu ilkelerinde mutabakat oluşması” şartına bağlamış görünüyor olmasına karşın, mutabakatın sağlanacağına dair tereddüt taşımıyor. Öcalan, tereddütsüzlüğünü “Bu kongremizle birlikte artık yeni bir dönem başlamaktadır” cümlesinin kesinlik taşıyan yüklemiyle ilan ediyor.

Öcalan, kongre kararıyla birlikte PKK’ya atfedilen “Türkiye’yi parçalayacaklar” iddiasının aksine Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde birlikte yaşama sözü veriyor, “Bu yeni dönemde Türkiye Cumhuriyeti dahilinde özgür ve eşit Anayasal yurttaşlık” hedefini vurguluyor.

Öcalan, Türkiye’nin demokratikleşmesi hedefiyle fiziki coğrafyasının Avrupa Birliği benzeri bir yapıyla değiştirilmesi önerisi yapıyor, “Ulus devletleri kendi aralarında Ortadoğu’nun demokratik ortak evini inşa etmeye çağırıyorum” diyor.

Öcalan, Çözüm Süreci’nin bundan sonraki aşamasında TBMM’yi yeni adres olarak ilan ediyor. Üyeleri parlamenterlerden oluşan Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu ile İzleme Heyeti’nin kendisini İmralı’da ziyaretinin önemini vurguluyor. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.