Sosyal Medya

Coğrafyamız

Türkiye ile ilişkiyi kesme davasında yetkisizlik

Mısır'da idare mahkemesi Türkiye ile ilişkilerin kesilmesi talebiyle açılan davada yetkisizlik kararı verdi. İki ülke arasındaki ilişkiler 3 Temmuz 2013'deki darbenin ardından bozulmuştu.Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısırlı avukat Semih Sabri tarafından, ‘Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ve Başbakan İbrahim Mihlib'in, Türkiye'deki mevkidaşlarıyla resmi ilişkilerini kesmesi’ talebiyle açılan davada idare mahkemesi yetkisizlik kararı verdi.

Mahkeme başkanı, devletler arası ilişkilerin egemenlik konuları arasında yer aldığını ve Danıştayın yetki alanından çıktığını ifade etti.

Avukat Semih Sabri daha önce de Türkiye ile Katar'ın terörü destekleyen ülkeler arasına alınması talebiyle dava açmıştı. Mahkeme davanın 6 Nisan'da görülmesine karar vermişti.

İlişkiler darbenin ardından bozulmuştu

Mısır’da dönemin Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi liderliğinde 3 Temmuz 2013’te yapılan darbeye tepki gösteren Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler bozulmuştu.

İlişkilerin iyice gerginleşmesinin ardından Mısır hükümeti, Ekim ayında Türkiye ile eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi zamanında imzalanan ve 2015 yılının Nisan ayında sona erecek deniz ticaret anlaşmasını uzatmama kararı almıştı.

Erdoğan BM'de eleştirmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Eylül’de BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Mısır'da Muhammed Mursi'nin devrildiği darbeyle ilgili de dünyayı eleştirmişti. Erdoğan "Mısır’da halkın oylarıyla seçilen cumhurbaşkanı darbeyle indirilirken BM sadece izliyor, bu darbeyi yapan kişi meşrulaştırılıyor. Eğer demokrasi diyorsak sandığa saygı duyalım, yok demokrasi değil de darbeyle gelenleri savunacaksak bu BM niye var diye merak ediyorum. Daha hızlı ve etkili karar mekanizmaları kurulmadır. BM çok daha cesur olmalı." ifadelerini kullanmıştı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ise BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, radikallerin, İslam'ı kötüye kullanmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade ederek, terörizmi vebaya benzetmiş ve onlarla mücadele çabalarının yoğunlaştırılması çağrısında bulunmuştu.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, 29 Aralık'ta yaptığı açıklamada Ankara ile ilişkilerin düzeltilmesi şartı olarak "Türkiye Mısır'ın içişlerine müdahaleden uzak durursa olumlu ilişkilere her zaman hazırız’ mesajını vermişti.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.