Sosyal Medya

Coğrafyamız

Hocalı'da katledilenler anılıyor

Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 1992'de Ermeni askerler tarafından katledilen 613 kişi törenlerle anılıyor.Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında, 23 yıl önce Ermeni askerlerince katledilen 613 kişi için tüm Azerbaycan'da anma etkinlikleri düzenleniyor.

Bakü'deki Hocalı Anıtı'ndaki törene Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Cumhurbaşkanı Aliyev anıta çelenk sundu ve Hocalı'da hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Aliyev'in ardından Çavuşoğlu ve diğer katılımcılar anıta gül ve karanfil bıraktı.

Resmi törenin ardından binlerce Azerbaycanlı, Ermenilerin katlettiği 613 kişinin anısına saygı duruşunda bulundu.

Ermenistan-Azerbaycan arasındaki savaşta Ermeni ordusu 25 Şubat 1992'den itibaren Hocalı'ya saldırmaya başladı. Ermeniler, bölgede bulunan Sovyet ordusuna bağlı 366. Zırhlı Alayı'nın bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan Ermenistan askerleri savunmasız sivilleri katletti. 

Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı'nda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere, 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulurken, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi rehin aldı. Bunlardan 150'sinden haber alınamadı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.