Sosyal Medya

Coğrafyamız

IŞİD Suriye ve Irak'ta 250 kişiyi kaçırdı

IŞİD, Irak’ın Tikrit kenti yakınlarında aralarında çocukların da olduğu 100’den fazla kişiyi kaçırdı. Suriye’de ise Hasake kentinde hafta başından bu yana kaçırılan Süryanilerin sayısı 150’ye çıktı.Tikrit'in etkili dini liderlerinden Şeyh Enver Ubeydi Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, IŞİD’den Rubeysa köyünden üç gün önce 9’u çocuk 127 kişiyi kaçırdığını geçen süre içinde 21 kişiyi serbest bıraktığını söyledi. Ubeydi örgütün elinde 9-10 yaşlarında çocukların da olduğunu belirtti.

Ubeydi, kaçırılan kişilerin çoğunluğunun IŞİD’e karşı savaşanların akrabaları olduğunu, kendi aşiretinden 600 kişinin de Haziran'dan bu yana IŞİD tarafından öldürüldüğünü kaydetti.

IŞİD’in bölgedeki Sünni aşiretleri cezalandırmak istediğini dile getiren Ubeydi, “IŞİD, Sünni aşiretlerin ordunun örgüte karşı başlattığı mücadeleye destek vermesine misilleme olarak insanlarımızı kaçırdı” dedi.

 

 
 

 

IŞİD, Suriye’de 150 Süryani Hristiyan kaçırdı

Süryani İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD’in Suriye’nin Haseke vilayetindeki 12 Süryani kasabasını ele geçirdiğini, kaçırdığı kişi sayısının 150’ye yükseldiğini duyurdu.

Al Jazeera’ya konuşan Süryani İnsan Hakları Gözlemevi’nin başkanı Osama Edward, IŞİD’in Haseke kentine yakın yeni ele geçirdiği kasabalarda, çoğu kadın ve çocuk 70 kişi daha kaçırdığını ifade etti. 

Edward, IŞİD’in kaçırdığı Süryanileri Suriye’de cephelere dağıttığını, canlı kalkan olarak kullanacağını iddia etti.

Haseke’deki saldırılar, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG ile IŞİD arasındaki çatışmaların şiddetlendiği bir döneme denk geliyor.

IŞİD’i Kobani’den püskürten YPG güçleri daha sonra IŞİD’in elindeki köylerin büyük kısmını geri almıştı.

Özellikle Kobani ve Cerablus arasında batıya doğru önemli mevzi kaybeden IŞİD Haseke bölgesinde saldırılarını yoğunlaştırmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.