Sosyal Medya

Dünya

Cinayetin nedeni ‘park sorunu’ değil

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde katledilen 3 Müslüman gencin yakınları ve komşuları cinayetin nedeninin park sorunundan olmadığı nefret suçundan öldürüldüğüne işaret ediyor.ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde salı günü evlerinde uğradıkları saldırı sonucu öldürülen 3 Müslüman gencin yakınları, kurbanların nefret suçundan öldürüldüğünü belirtirken, komşuları ise mahallede yeterince park alanı bulunduğunu, cinayetin park nedeniyle işlenmiş olabileceğinin inandırıcı olmadığı düşünüyor.

23 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, 21 yaşındaki eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed’in öldürülmesinin ardından Chapel Hill kasabasında yas sürüyor. Gençlerin yakınları ve mahalle sakinleri “herkese el uzatan bu çocukların” nasıl katledildiğine anlam veremiyor. Mahalleli ise olayın park sorunu olabileceğine ihtimal vermezken, gençlerin yakınları “bu vahşetin ancak nefretten kaynaklanabileceğini” belirtiyor.

“BAŞÖRTÜLÜ EŞİ TAŞINCAYA KADAR PROBLEM YAŞAMAMIŞTI” 

Kurbanların yakınları, bu vahşi cinayetin nefret suçu olduğu konusunda hemfikir. Öldürülen Deah Barakat’ın akrabası İsmail Mohareb, cinayetin park nedeniyle işlenmiş olabileceği iddialarına inanmadığını söyledi. “Bu kesinlikle doğru değil” diyen Moharab, tepkisini şöyle dile getirdi: “Deah, geçtiğimiz yıldan beri orada yaşıyordu. Eşi yanına taşınıncaya kadar komşularıyla hiçbir problem yaşamamıştı. Eşi Yusor başörtülüydü ki bu onun Müslüman olduğunun açık bir göstergesiydi. Tüm problemler de bundan sonra başladı. 
Eğer bu cinayetin park meselesinden dolayı gerçekleştiğini söyleyenler varsa, bu ayrıntıyı bilmemelerindendir. Bunlar onların Müslüman olmalarından, Kelime-i Şehadet getirmelerinden oldu.”

“KATİL ONLARI SÜREKLİ RAHATSIZ EDİYORDU”

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde diş hekimliği ikinci sınıf öğrenci Deah Barakat’ın hem okul arkadaşı hem de komşusu Radwa Behairy, olaya yakından şahitlik edenlerden.  Beairy, Barakat, eşi ve baldızıyla öldürülmeden önce birlikte yemek yediklerini belirterek, sonrasında yaşananları gözyaşları içinde, şöyle anlattı:

“Deah ve ailesini daha öncede ziyaret etmiştim. Deah, cinayeti işleyen adamın kendilerine yönelik tutumundan daha önce bahsetmişti. 

O adamın sürekli rahatsız ederek kendileriyle konuştuğunu, konuşurken her zaman elini silahına koyarak kendilerini tehdit ettiğini anlatmıştı..”

 FBI, “ÖN SORUŞTURMA” BAŞLATTI

Kamuoyundan yükselen tepkiler karşısında harekete geçen ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), üç Müslüman gencin üç gün önce Kuzey Carolina eyaletinde öldürülmesiylte ilgili ön soruşturma başlattı.

FBI’dan yapılan açıklamada Kuzey Carolina Üniversitesi yerleşkesi yakınında Chapel Hill kasabasında işlenen cinayetlerde herhangi bir federal yasa ihlalinin olup olmadığını belirlemek amacıyla ön soruşturma başlatıldığı belirtildi. Bu arada cinayetlerin ardından polise teslim olan 46 yaşındaki Craig Stephen Hicks’in birinci derece cinayetle suçlandığı kaydedildi. Müslüman gençlerin yakınları ve bir çok kişi, cinayetlerin nefret suçu olduğunu savunurken katil zanlısının eşi, Hicks’in İslam karşıtı olduğu iddialarını reddetti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.