Sosyal Medya

Güncel

Ayasofya yakın zamanda ezanına kavuşacak

Yeni Şafak yazarı İbrahim Tenekeci, "Yakın zamanda, Ayasofya da ihya edilecek, 'nur yüzlü ezanına' kavuşacaktır" dedi.İhya edilen camileri, mescitleri, medrese ve tekkeleri ve diğer tarihi eserleri gördükçe hep, "Bir millet uyanıyor. Aslına dönüyor. Millî hafıza tazeleniyor" cümlesini mırıldandığını ifade eden Tenekeci, yazısında şu görüşlere yer verdi:

"Elli yıl öncesine kadar camiler yok edilmeye çalışılırken, bugün, İstanbul’da kaybolan cami ve mescitleri bulmak ve yeniden ibadete açmak için dernek kuruluyor. Hayırlı adımlar atılıyor.

Bizim için Ayasofya da kayıp camilerimizden biridir. Onu, herkesin gözünün önüne saklamışlardır. Hepimizin bildiği bir sır gibi. Kalben inanıyoruz ki, yakın zamanda, Ayasofya da ihya edilecek, “nur yüzlü ezanına” kavuşacaktır.

Kırklı, ellili yıllarda ‘kadro dışı bırakılan camiler’ diye bir kategori varmış. Cami, şu veya bu nedenden dolayı, kadro dışı bırakılıyor. Bu bilgi eşliğinde söyleyelim: Ayasofya’yı tekrar kadroda, ilk 11’de görmek istiyoruz! Çünkü 24 Kasım 1934’ten beri bir kişi eksik oynuyoruz. (Risale Haber)

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.