Sosyal Medya

Güncel

İşte tüm yönleriyle TMSF'nin Bank Asya operasyonu

Darbenin finansörü Paralel Yapı'nın bankası Bank Asya'nın yönetimi TMSF'ye geçti. Aralarında Kaynak Holding, Ortadoğu Tekstil ve Forum İnşaat'ın da olduğu 122 kişinin hisseleri fona devredildiSabah'ın haberine göre; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Paralel Yapı'nın bankası Bank Asya'yla ilgili önemli bir karara imza attı. Dün toplanan kurul, Bank Asya'nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63'lük bölümünün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verdi. Karar, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 18'inci maddesinin (5) numaralı fıkrasına istinaden alındı. Bu çerçevede, A grubu hissedarlardan 122 kişinin ortaklık hakları temettü hariç fona devredildi. Ortaklık hakları devredilenler arasında Paralel Yapı'nın en önemli finans kaynaklarından olan Naci Tosun (Kaynak Holding'in şirketi Sürat Basım), Ali Akbulut (Ortadoğu Tekstil) ve Forum İnşaat da bulunuyor. Ortadoğu Tekstil'in yüzde 4.89, Forum İnşaat'ın 3.85, Sürat Basım'ın da yüzde 2.70 hissesi vardı. TMSF'nin bugün bankanın yeni yönetim kurulunu atayacağı belirtiliyor.

ŞEFFAF DEĞİLLER 
BDDK dün Bank Asya'nın ortaklık yapısına ilişkin denetimlerin sonucunu değerlendirdi. Bank Asya'nın Bankacılık Kanunu kapsamında "Kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması" şartını ihlal ettiğini belirleyen Kurul, bankanın yüzde 63'lük imtiyazlı payının, TMSF tarafından kullanılmasına karar verdi. Açıklama akşam saatlerinde geldi. 

KAYNAKLARI KESİLDİ 
BDDK'nın kararı Bankacılık Kanunu'nun 18'inci maddesinin 5'inci fıkrası çerçevesinde alındı. Söz konusu maddede, "Nitelikli paya sahip olan ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıması şarttır. Kurucularda aranan nitelikleri kaybeden nitelikli paya sahip ortaklar temettü dışındaki ortaklık haklarından yararlanamaz" deniliyor. Bu şartları kaybedenlerin temettü hariç ortaklık hakları kurul kararıyla fona devredilebiliyor. Bank Asya'da da gerçek ve tüzel 185 kişiye BDDK kurucularda aranan şartlara ilişkin bilgi ve belgelerini getirmeleri için süre tanımıştı. Bunlardan 63 tanesi gerekli belgelerini sundu. BDDK toplantısında bu 122 A Grubu hissedarının ortaklık haklarının fona devredilmesine karar verildi. Bundan sonra darbenin finansörü Bank Asya'nın 122 ortağı temettü hariç bankanın ortaklık paylarından yararlanamayacak. Böylece Paralel Yapı'nın finans kaynakları kesilmiş oldu. Ancak gerekli belgeleri sağlamaları halinde ortaklar hisselerini alabilecek. 

POLİS İNTERNETİ KESTİ 
Kararın ardından mali polis Bank Asya'nın Genel Müdürlük binasına gitti. Öncesinde binanın krokisini çıkaran polisin girer girmez bilgiler çalınmasın diye bilgisayarların internetini kestikleri öğrenildi. 

AYNI MADDE ARAP TÜRK BANKASI'NA DA UYGULANMIŞTI
Aynı madde 2011'de Arap Türk Bankası A.Ş.'ye de uygulanmıştı. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 18'inci maddesinin (5) numaralı fıkrasına istinaden, Libyan Foreign Bank'ın mülkiyetinde bulunan Arap Türk Bankası'nın yüzde 62.37 oranındaki hissesinin temettü dışındaki ortaklık haklarının, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 1970 ve 1973 sayılı kararları ile 2011/2001 sayılı Bakanlar Kurulu kararının uygulanması Libyan Foreign Bank açısından sona erdirilinceye kadar TMSF tarafından kullanılmasına karar verilmişti. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.