Sosyal Medya

Dünya

Fransa'dan tarihe geçecek terör itirafı!

Davos'ta konuşan Fransa Cumhurbaşkanı yabancı savaşçı sayısına dikkat çekerek terörün oluşmasında Avrupa'nın rolüne vurgu yaptı. ABD Dışişleri Bakanı ise terörle mücadelede savaş meydanlarının değil sınıfları ve ibadethanelerin altını çizdi.İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı François Hollande, DEAŞ içindeki 10 bin yabancı savaşçıya dikkat çekerek “Terörü bizim kendi toplumlarımız yarattı. DEAŞ bünyesindeki 40 bin yabancı savaşçının 10 bini, yani dörtte biri Ortadoğu’nun dışından geliyor” dedi. Hollande, “Teröristlerin kimliğini, tehlikenin boyutunu tespit etmek için Avrupa’da sınır kontrollerini sıkılaştırmalıyız. Geleceğimiz için, yolcu kimliği kaydı yapılmalı” ifadelerini kullandı. 

İbadethanede kazanılacak

Davos’ta konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de “İnsanı bunu yapmaya iten nedir, neden insan DEAŞ gibi bir gruba katılmaya karar verir, neden insan evini ve sevdiklerini bırakıp böyle canavarlar için savaşır” diye sorarak, “Eğer o zihinlerinin içerisinde ne olduğunu anlayamazsak onları değiştiremeyiz” dedi. Terörle mücadelenin devam ettirileceğinin altını çizen Kerry, “Bu savaş meydanlarında değil, dünyadaki sınıflarda, iş yerlerinde, ibadethanelerde kazanılacak” dedi.

DEAŞ Irak’ta bir ‘Hırvatistan’

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, 20- 30 bin savaşçı ile Suriye’nin neredeyse yarısına hakim olan DEAŞ’ın Irak’ta 55 bin kilometrekareyi kontrol ettiğini açıkladı. Bu alanın Hırvatistan’ın yüzölçümüne tekabül ettiği belirtildi.

Birini infaz etti, diğerine yayınlattı

DEAŞ’ın, Japonya vatandaşı Haruna Yukawa’yı infaz ederek arkadaşı Kenji’nin videosunu yayınladığı iddia edildi. DEAŞ’ın yayınladığı iddia edilen videoda, sağ kalan rehine Kenji elinde diğer Japon rehine Yukawa’nın DEAŞ tarafından infaz edildiği fotoğrafı tutarak, arkadaşının terör örgütü tarafından öldürüldüğünü söylüyor. Kenji, kendisinin hayatına karşılık DEAŞ’ın fidye yerine Ürdün’de tutuklu bulunan Sacida er-Rişavi’nin serbest bırakılmasını istediğini anlatıyor. Videonun gerçek olup olmadığının araştırıldığı bildirildi. Reuters, Japonya hükümetinin videonun gerçekliğini araştırdığını belirtti. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.