Sosyal Medya

Coğrafyamız

Kürt bölgesinin yüzde 95'i kontrol altında

Peşmerge Bakanı Yardımcısı Osman: "Kürdistan bölgesi dışında Kürtlerin yaşadığı bölgeleri Irak Anayasası'nın 140. maddesine göre kendi toprağımız kabul ediyoruz. Bu bölgelerin yüzde 95'ini kurtardık. Terör örgütü IŞİD'in elinde sadece yüzde 5'i kaldı"Irak'ta Peşmerge Bakanı Yardımcısı Enver Hacı Osman, Kürtlerin yaşadığı toprakların yüzde 95'ini kontrollerine aldıklarını belirtti. 
Osman, Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) resmi sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Kürdistan bölgesi dışında Kürtlerin yaşadığı bölgeleri Irak Anayasası'nın 140. maddesine göre kendi toprağımız kabul ediyoruz. Bu bölgelerin yüzde 95'ini kurtardık. Terör örgütü IŞİD'in elinde sadece yüzde 5'i kaldı. Oraları da en kısa sürede kurtaracağız. Peşmergenin son süreçte Musul'un kuzeyinde kaydettiği ilerleme, bizi büyük zafere daha da yakınlaştırdı. Musul-Telafer-Suriye yolunun Peşmergenin kontrolüne geçmesinin ardından IŞİD'in çöküşü ve dağılması kesinleşmiştir" ifadelerini kullandı. 
Mesut Barzani tarafından yönetilen operasyonların Şengal ve Musul çevresinde devam edeceğini bildiren Osman, IŞİD'in artık Irak'ta tutunamayacağını kaydetti. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, Irak'ta IŞİD’in 55 bin kilometreyi kontrol ettiğini açıklamıştı. 
Sünni Arap bölgeleri IŞİD'in kontrolünde 
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre IŞİD'in elindeki yerler daha çok Sünni Arap bölgeleri. Ninova eyaletine bağlı Musul ili, Telafer ve Şengal ilçesinin bir kısmı, Enbar eyaletinin Felluce, Karma, Kaem, Hadise, Aane, Hit, Rawa ve Ritba ilçeleriyle, Diyala'da birkaç kasaba ve nahiye, Selahaddin eyaletinde ise Tikrit kentiyle Beyci ve Dur ilçeleri terör örgütü IŞİD'in kontrolünde bulunuyor. Ayrıca Kerkük'ün güneyindeki Havice ilçesi ve Beşir köyü de IŞİD'in elindeki yerler arasında.
Koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının hava saldırıları sonucu hareket kabiliyeti azalan IŞİD, kırsal yerleşim birimlerinden çekilerek şehir ve ilçe merkezlerine çekildi. IŞİD, Irak ordu birlikleriyle Peşmergenin operasyonları sonucu Ramadi ve Musul'un kuzeyinde büyük oranda kontrolü kaybetti. Ancak IŞİD'in, Irak'tan tamamen temizlenmesinin uzun zaman alacağı belirtiliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.