Sosyal Medya

Güncel

Yüce divan'a evet deseydik, paralel yapı'yı meşrulaştırmış olurduk

TBMM Soruşturma Komisyonu Üyesi, AK Parti Milletvekili Mustafa Akış, ‘Yüce Divan’ oylaması hakkında AjansHaber'e önemli değerlendirmelerde bulundu.
Dün Türkiye’de siyasi açıdan tarihi nitelikte bir gün yaşandı. Yolsuzlukla suçlanan 4 eski bakan için, TBMM Genel Kurulu’nda Yüce Divan oylaması yapıldı. Daha önce TBMM Soruşturma Komisyonu’nda Yüce Divan için ‘hayır’ oyu çıkmış ve Meclis’teki genel kurul beklenmeye başlamıştı. Tartışmalarla birlikte başlayan genel kuruldan da ‘hayır’ oyu çıktı ve 4 bakan için Yüce Divan yolu kapandı.
 
Oylamaların ardından tartışılan ise AK Parti’deki fireler oldu. Bakanların oylama sonuçları görüldüğünde yaklaşık olarak 40-50 civarında AK Partili vekilin fire verdiği ve aleyhte oy kullandığı ortaya çıktı. 
 
Bu sonucun ardından AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, fireler için "İçimizdeki ihanet şebekesi Erdoğan'a operasyon yapmıştır" ifadelerini kullandı.
 
AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Soruşturma Komisyonu Üyesi Mustafa Akış, Yüce Divan oylaması ve ardından yaşanan tartışmaları AjansHaber’e değerlendirdi. 
 
“AYRIŞMA YOK, DAHA ÖNCE DE BUNA BENZER DURUM YAŞANDI”
 
Yüce divan oylamasında AK Parti’deki fireleri değerlendiren Akış,   “Oylamada parti içerisinde çıkan ayrışmayı bir yere bağlamamız gerekmiyor.  İlla bir yere de bağlanacak bir mesele de değil bu.  AK Parti daha önce 1 Mart tezkeresinde benzer bir hadise yaşadı. Daha önce yine aynı şekilde yerel seçimlerin öne alınması meselesinde de buna benzer bir durum yaşadı bunda ‘ne oluyor AK Parti’de’  diye hayıflanacak bir şey yok.  Anayasa değişikliğinde, 2010’da referanduma götürüldüğünde partilerin kapatılması maddesi hususunda da benzer bir durum yaşandı. 12 yıllık bir parti burası. Şamil Tayyar’ın açıklamaları kendi değerlendirmeleridir. Yaptığı hareketin doğru olup olmadığını ben değerlendiremem” dedi.
 
BAKANLAR ARASINDAKİ ‘FİRE’ FARKI
 
Bakanlar arasındaki farklı fire sayısına değinen Akış,  “Milletvekillerinin takdirleridir. Gizli olarak yapılan bir oylama iç tüzük hükmü açık anayasa hükmü açık birine az verilmiş diğerine çok verilmiş bu Meclis’in takdiridir. Ben de hem dünkü konuşmamda hem komisyonda meseleyle alakalı nedir ne değildir anlattım. Ben de her Milletvekili gibi oyumu gizlice verdim. Egemen Bağış’ın oy kullanırken yapmış olduğu hareket semboliktir, sembollerden üzerinden konuşmayalım aynı şekilde Muammer Güler’in de buna benzer bir hareketi olmuştu. Hepimiz Meclis’te oylarımızı atarken oylarımızı attığımız bölgede bir kalabalık oluşuyor.  Önemli bir hareket değil üzerinde durup değerlendirmenin manası yok” diye konuştu.
 
“PARALEL YAPI YÜCE DİVAN’DA SİYASAL SONUÇ ÇIKARMAYA ÇALIŞMIŞTIR”
 
Paralel yapıya yönelik açıklamalarda bulunan Akış, “Ben soruşturma komisyonunun üyesiyim. Yüce Divan hususunu daha önce de değerlendirmiştik. Burada 17 Aralık’ı, 25 Aralık’ı organize eden mimarlar, paralel örgüt buradan adli bir sonuç çıkarmaya çalışmamıştır. Siyasal bir sonuç çıkarmaya çalışmıştır. Bu 17-25 Aralık’ta operasyonunda masum bir polisiye operasyondan bahsetmiyoruz. Hiç kimsenin şüphesi yok ki bunları yapanlar paralel örgüttür” değerlendirmesinde bulundu.
 
“YÜCE DİVAN’DA ’EVET’ DESEYDİK, PARALEL YAPI’YI MEŞRULAŞTIRMIŞ OLURDUK”
 
Son dönemdeki olayların birbiriyle bağlantılı olduğunu ifade ederek, Yüce Divan oylamasına da bu anlamda yaklaşılması gerektiğini belirten Akış, “17-25 Aralık soruşturmalarını, Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmalarını, MİT TIR’larının durdurulmasından Dışişleri Bakanlığı’ndaki dinlemelerin servis edilmesinden ortalığa açılan montaj ses kayıtlarından ayrı mı değerlendireceğiz? Bu doğru bir şey olmaz.  Eğer biz dört bakanın Yüce Divan’a gitme kararına ‘evet’ deseydik bu yapılan hukuksuzluğu meşrulaştırmış olurduk. Bu TIR’lar sadece yardım taşımıyordu aynı zamanda milletin egemenliğini de sırtında taşıyordu”  şeklinde konuştu.
 
“HUKUKSUZLUĞU DA HİMAYE EDEMEZDİK”
 
Bir diğer durum her iki soruşturma dosyasıyla ilgili de takipsizlik kararı var. Takipsizlik kararı belki usulü açıdan ‘komisyonu bağlamaz’ şeklinde tanımlanabilir ama içerdiği maddi hukuka ilişkin tespitler bakımından Soruşturma Komisyonu’nu bağlar. Çok büyük hukuksuzluklarla delil toplama çabası var ortalıkta. Biz bu hukuksuzluğu da himaye edemezdik.

 


KAYNAK: AjansHaber 

ZINAR AYDIN / AjansHaber

http://ajanshaber.com/ayrisma-yok-daha-once-de-buna-benzer-durum-yasandi-haberi/158947

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.