Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan: PKK ile PYD birbirinin aynıdır

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, PKK ile PYD'nin amacının aynı olduğunu söyledi. Erdoğan, "Dertleri Kuzey Suriye'de bir devlet oluşturmak, buna sıcak bakamayız" dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsü açılış töreninde bir konuşma yaptı. Erdoğan 'paralel yapı' ile mücadele ve Sultanahmet'teki bombalı saldırıyla ilgili değerlendirmelerde de bulundu. 

Erdoğan canlı bomba saldırısıyla ilgili soruları gündeme getirdi:

"Acaba bu kadın nasıl böyle yetiştirildi? Nasıl bu hale getirildi? Bunu yapmakla ne elde edeceksin? Oradaki Kenan kardeşimizin ne suçu, günahı vardı? Türkiye'nin en önemli turizm noktasındaki destinasyonlardan bir tanesi olan o Sultanahmet Meydanı'nda böyle bir şeyi yaparak insanların, turistlerin buraya gelmesini engellemek için mi bunu yaptı? Buralar güvenli bölge değil, bunu ispatlamak için mi bunu yaptı?" 

'PKK ile PYD aynıdır'

 

 

 

 

Erdoğan PKK'nın Suriye'deki silahlı kolu olarak bilinen PYD ile PKK'nın aynı amacı taşıdığını söyledi, Türkiye'nin bu amaca yönelik tavrını anlattı:

"PKK ile PYD birbirinin aynıdır. Dertleri Kuzey Suriye'de bir devlet oluşturmaktır. Biz buna Türkiye olarak sıcak bakamayız."

'Paralel yapı'yla mücadele

Erdoğan Cemaat'le mücadelede kararlılık mesajı verdi, üniversitelerdeki yapılanmaların üzerine gideceklerini söyledi:

"Devletimizin ve milletimizin varlığı ve bekası için tüm kurumlarımızın mutabakatıyla resmen tehdit olarak tanımlanan bu yapının, diğer yerlerle birlikte üniversitelerdeki etkinliğini de sona erdirme kararlılığındayız... Buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum: Bu can bu tende oldukça, bu yapıya karşı mücadelemi sürdüreceğim. Bunu açıkça söylemek istiyorum."

 

Kampüs yerine "külliye"

 

Erdoğan konuşmasında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile "kampüs" kelimesiyle ilgili bir müzakerede bulunduklarını anlattı. Açılışını yaptığı Esenboğa Kampüsü için Esenboğa Külliyesi demeyi tercih ettiklerini söyledi: 

 

"Acaba bu isim böyle mi olsa, yoksa bu ismi mahalle mi koysak... Sonra benim aklıma tarihimize gitmek, dönmek geldi. Herhalde buna 'külliye' daha güzel olur dedim. Bu yeni dönemde bir ilk olur, dolayısıyla Esenboğa Kampüsü yerine Esenboğa Külliyesi Temel Atma Töreni çok daha isabetli olur diye düşünüyorum." 

Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin "Çubuk Külliyesi" tamamlanıp, arzu edilen fiziki altyapı oluşturulduğunda, üniversitenin çok daha ileri seviyelere ulaşacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin her alanda kalkınmasına, ilerlemesine, büyümesine katkı sağlayacak yükseköğretim kuruluşlarına, üniversitelere, fakültelere, öğretim üyelerine, öğrencilere şiddetle ihtiyaç olduğunu belirtti, "İstemezükçülük belki zaman zaman siyasetin dili olabilir ama asla üniversitenin, üniversite mensuplarının dili, üslubu, tarzı olamaz, olmamalıdır." dedi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.