Sosyal Medya

Coğrafyamız

Tedavi için sınır aşıyorlar

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı kentlerde yaşayan kadın hastalar, tedavi için Hakkari'nin Yüksekova ilçesine geliyor. Yüksekova Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Elçeoğlu, bölgeden ayda yaklaşık 100 hastanın tedavi için kendilerine başvurduğunu söyledi.Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı kentlerde yaşayan hasta kadınlar, tedavi için Hakkari'nin Yüksekova ilçesini tercih ediyor.
Yüksekova Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Seyithan Elçeoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgeden ayda yaklaşık 100 hastanın kendilerine başvurduğunu ve bu kadınları tedavi ettiklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından ilk atamayla Yüksekova ilçesine gelen Elçeoğlu, ilçede aylık 200 ameliyat gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kent merkezinde bir kadın doğum uzmanı olduğu için bazen oradan da hasta geldiğini anlatan Elçeoğlu, "Aynı zamanda Kuzey Irak'tan ve en çok Dohuk ve Akre kentlerinden hasta geliyor. Kuzey Irak'tan aylık 100'e yakın hasta alıyoruz. Bu hastalara da hizmet vermeye çalışıyoruz. Aylık ortalama 2 bine yakın da poliklinik yapıyoruz. Dışarıdan gözüktüğü gibi değil. Hastanemizde tüm tıbbi olanaklarımız var. Laparaskopi, seleskopi ameliyatlar yapıyoruz. Halk hekimleri destekliyor ve sahipleniyor" diye konuştu.

Meslektaşlarına Doğu'da görev yapma konusunda çağrıda bulunan Elçeoğlu, bu bölgelerde çalışmanın hekimler için güzel bir tecrübe olacağını vurguladı.

Elçeoğlu, "Benim için öyle oldu ve diğer hekimleri de bekliyoruz. Ben Mardinli'yim. Urfa'da da görev yaptım orada Arapça öğrendim. Buraya gelen hastaların çoğu Türkçe bilmedikleri için Kürtçe diyalog kuruyoruz. Güzel oluyor ve gayet iyi anlaşıyoruz" dedi. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.