Sosyal Medya

Güncel

Arınç 32'nci isim yok dedi

Hükümet sözcüsü Arınç, Cemaat'e yönelik soruşturmada Fethullah Gülen hakkında gözaltı kararı olup olmadığı sorusunu yanıtladı, "31 kişinin ismi geçiyor, burada bir 32’nci isim yok" dedi. 

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç kabine toplantısının ardından gazetecilerin soruları üzerine, medya ve polise yönelik Cemaat operasyonunu değerlendirdi. 

Arınç'a hakkında gözaltı kararı bulunanlar arasında Fethullah Gülen'in olup olmadığı soruldu. Soruşturmada 31 kişi hakkında şüpheli sıfatıyla gözaltı kararı olduğunu vurgulayan Arınç şunları söyledi:

"Soruşturma dosyası kapsamında bir kısım medya mensupları ve emniyet görevlilerinin sahte delil üreterek tahşiye soruşturması yaptığı yönünde, bunlara yönelik olarak silahlı terör örgütü kurmak yönetmek, iftira suçlarından ifadeleri alınmak üzere şüpheli sıfatıyla gözaltına alınma talimatları verilmiştir. Burada bir 32’nci isim yok. Bu konuyla ilgili değerlendirmelerimiz oldu. Ancak biz hükümetiz, yürütme organıyız. Türkiye’de erkler ayrılığı prensibi var. bir tarafta yasama organı bir tarafta yürütme, bir tarafta da yargı var. Başsavcı açıklama yaptığına göre, sorgulama yapıldığına, mahkemelerde 7 kişi serbest bırakıldığına göre bu siyasi değil hukuki bir süreçtir."

Al Jazeera'nin savcılık kaynaklarından edindiği bilgiye göre Fethullah Gülen soruşturmadaki şüpheliler arasında, ancak hakkında gözaltı kararı yok.

Basın özgürlüğü yorumu

Arınç operasyonun basın özgürlüğüne müdahale olduğunu yönündeki eleştirileri ise şöyle yanıtladı:

"Gazete binasına polisin gitmiş olması bunun bir yargı süreci olduğunu gösterir....Sürecin henüz başındayız. Sürecin neyle sonuçlanacağını henüz bilmiyoruz. Umarım dava sonuçlansın ve masum insanlar eski saygınlığa gelsinler. Sonucunu hepberaber bekleyeceğiz. Bir infial dutmaya gerek yok. İddialar bir yargı insanı olarak bizim de dikkatimizi çekmiştir….. Suçlarıdır.

Bunların dışında basın özgürlüğü kapsamında bir suç yoktur. Adi suçlardır. Bir kısmı terör örgütü kapsamında suçlardır. Yani bu iddialar karşılık basın özgürlüğü vardır diyenlere, hiç kimseye suç izleme özgürlüğü yok. Buna Hukuk devleti olan Türkiye’de kimse müsaade demez. madem ki olaydan mağdur olduğunu iddia eden insanlar var. Bir hukuk devletinde tüm iddiaların değerlendirmesi olacaktır.  Hükümet olarak böyle bir şeyin içinde ya da müdahili değiliz."

Kaynak: Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.