Sosyal Medya

Güncel

TSK'da bir ilk! Askerler yemin törenine Mehter marşı ile hazırlandı

Komutan Harun Selim Tosun, Osmanlı ordu marşını söyleterek yemin törenine hazırladığı askerlerinin videosunu sosyal medyada paylaştı. İzmir - Yeni Foça'daki 7. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı'nda çekilen videoda, erlerin yemin törenlerine Osmanlı ordu marşı ile hazırlandığı görülüyor. Bu muhteşem manzarayı görenler gözyaşlarına hakim olamadılar..Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı İzmir - Yeni Foça 7. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı'nda görev yapan Komutan Harun Selim Tosun, sosyal medya hesabından yayınladığı bir videoda askerlerini yemin törenine nasıl hazırladığını takipçileriyle paylaştı. 

Hürhaber'de yayınlanan habere göre; görüntülerde askerlerin Osmanlı ordu marşı olan "Ey Şanlı ordu, ey şanlı asker.." ile eğitim yaptıkları dikkat çekiyor. Askerleri izleyen vatandaşların da kiminin alkışladığı kiminin telefonlarına sarılarak bu anı kaydetmek istediği görülüyor.  

AY AKŞAMDAN IŞIĞDIR (YAYLALAR) MARŞI YASAKLANDI

Daha önce askerlere söyletilen "Ay akşamdan ışığdır" adlı marşın orduda söyletilmesi yasaklanmıştı. "Yaylalar" olarak da bilinen marşın sözlerinde "Komşu kızını zapteyle...Yaylalar yaylalar... Bizim oğlan aşıktır... Dilo dilo yaylalar" gibi sözler vardı.

SOSYAL MEDYADADA İZLENME REKORLARI KIRIYOR

Askerlerin bu şekilde yemin törenine hazırlanmasına ilişkin videoyu sosyal paylaşım sitelerinde izleyen vatandaşların da olumlu yorumlar yaptığı görüldü. 

Yemin törenine hazırlanan askerlerin söylediği Osmanlı ordu marşının sözleri ise şu şekilde:

Ey şanlı ordu, ey şanlı asker 
Haydi gazanfer, umman-ı safter (Yiğitler Ordusu )
Bir elde kalkan, bir elde hançer 
Serhadde doğru ey şanlı asker.

Deryada olsa her şey muzaffer 
Dillerde tekbir, Allahü ekber 

Allahü ekber, Allahü ekber 
Ordumuz olsun daim muzaffer. (Galip, zafer kazanan)
 
YENİAKİT

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.