Sosyal Medya

Dünya

Dünyanın beklediği, ABD'nin işkence raporu açıklandı!

ABD'de 11 Eylül sonrası CIA'nın uyguladığı işkence içeren sorgu teknikleri açıklandıKaliforniya Senatörü Dianne Feinstein, Senato İstihbarat Komitesi başkanı CIA işkence raporunu açıkladı.

Buzzfeed, Senatör Feinstein'in basın açıklamasından 4 ana maddeyi Twitter üzerinden duyurmuştu.

İşte o rapordan satır başları

1- CIA'nın "gelişmiş sorgu teknikleri" efektif değil.

2- CIA, program operasyonu hakkında halka ve vekillere doğru olmayan kapsamlı bilgiler sağladı.

3- CIA'nın program yönetimi yetersizdi ve son derece kusurluydu.

4- CIA'nın tutuklularının koşulları CIA'nın vekillere belirttiğininden çok daha ağırdı.

5- CIA, Adalet Bakanlığı'na sürekli olarak yanlış bilgi sağladı, bu CIA'nın Tutuklama ve Sorgulama programının legal analizini engelledi.

İŞTE O İŞKENCE RAPORU

6- CIA, aktif olarak Kongre'nin programı gözetim altına almasını engelledi.
7- CIA, Beyaz Saray'ın karar almasını ve gözetimini engelledi.

8- CIA'nın diğer Yönetim Birimleri'nin ulusal güvenlik görevlerinde, operasyonu ve program yönetimi karışıktı ve bazı durumlarda engelleyiciydi.

9- CIA, kendi Genel Denetim Birimi'nin gözetim yapmasını engelledi.
10- CIA, kendisinin sorgu tekniklerinin yetersizliği hakkında bilgiler dahil, medyaya gizli bilgi sızdırılmasını koordine etti.

11- CIA, tutuklama yetkisi verilmesi üzerine, Tutuklama ve Sorgulama Programı'nı uygulamaya konduğundan 6 ay sonra bile programı uygulamaya hazır değildi.

12- Özellikle 2002 ve 2003'ün ilk döneminde olmak üzere, CIA'nın Tutuklama ve Sorgulama Programı uygulamada kaldığı sürece kusurluydu.

13- 2 psikiyatrist CIA'nın geliştirilmiş sorgulama tekniklerini tasarladı ve CIA'nın Tutuklama ve Sorgulama Programı'nın operasyon, görevlendirme ve yönetiminde merkezi bir rol aldı. 2005 yılında, CIA bu programda ezici bir biçimde dış kaynağa bağımlı hale geldi.

14- CIA'nın tutukluları, ne Adalet Bakanlığı'nın ne de CIA Merkezi'nin onayladığı, zorlu sorgulama tekniklerine tabi tutuldu.

15- CIA tutuklularının sayısı hakkında kapsamlı veya kesin bir bilgi sunmadı ve tutuklanmak için hukuki standarda sahip olmayan bireyleri alıkoydu. CIA'nın tutuklular ve geliştirilmiş sorgulama tekniklerine tabi tutulan kişiler hakkında ileri sürdüğü rakamlar doğru değildi.

16- CIA, gelişmiş sorgulama tekniklerinin verimliliğini lâyıkıyla değerlendirmek konusunda yetersiz kaldı.

17- CIA, ciddi ve önemli ihlaller, uygunsuz hareketler, sistematik ve bireysel yönetim hatalarında personelini sorumlu tutamadı.

18- CIA, Tutuklama ve Sorgulama Programı'nın operasyonu ve yönetimi hakkında iç eleştirileri ve karşı çıkmaları umursamadı, marjinalize etti.

19- CIA'nın Tutuklama ve Sorgulama Programı yapısı gereği sürdürülebilir olamazdı; izin verilmeyen basın ifşaları, diğer ülkelerle yetersiz kooperasyon ve yasal endişeler sebebiyle 2006 yılında kesin olarak sonlandırıldı.

20- CIA'nın Tutuklama ve Sorgulama Programı, Amerika Birleşik Devletleri'nin dünyadaki duruşuna hasar verdi, maddi ve maddi olmayan diğer önemli zararlara yola açtı. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.