Sosyal Medya

Coğrafyamız

Yüzbinlerce İranlı Kerbala'da

İran'da Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının şehit edilişinin 40’ıncı günü anma merasimlerine katılmak üzere Irak'ın Kerbela kentine gitmek için sınırdan 800 binden fazla kişinin geçtiği kaydedildi.İran'ın resmi ajansı İRNA'ya konuşan İran Hudut Genel Müdürü Mecid Ağababayi, "Şu ana kadar Erbain törenleri için sınırdan geçerek Irak'a giden İranlı sayısı 800 bini geçti" dedi.

Şelemçe ve Cezzabe sınır kapılarından geçişlerin devam ettiğine işaret eden Ağababayi, ziyaretçilerin sorunsuz şekilde Kerbela'yı ziyaretleri için gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını belirtti.

Ağababayi, Erbain etkinliklerine katılacak İranlıların sınırdan rahat geçişlerini sağlamak için Erbain'in iki gün sonrasına kadar 10 gün süreyle sınırdan ticari geçişleri ertelediklerini sözlerine ekledi.

Cumartesi düzenlenecek Erbain etkinlikleri, Başkent Bağdat'ta güvenlik önlemlerinin üst seviyeye çıkartılmasına neden oldu.

Hicri takvime göre Aşure Günü'nden 40 gün sonra Safer ayının 20'nci günü "Erbain" olarak adlandırılıyor. Erbain etkinlikleri kapsamında Aşure Günü'nde Kerbela'da şehit edilen Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının anısını canlı tutmak için törenler düzenleniyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.