İskenderi Mahkemesi'nin kararına göre 78 çocuğa verilen hapis cezaları 2 ile 5 yıl arasında değişiyor. Kararın gerekçesinde yaşları 16 yaşından küçük olan çocuklara 'yasa dışı örgüte katılma', 'toplumun huzurunu bozma' ve 'devlete karşı provokasyonda bulunma' suçları yöneltildi. 

Merkezi Cenevre'de bulunan ve ağırlıklı olarak Mısır'ı mercek altına alan Kerame İnsan Hakları Örgütü, geçen eylülde ülkedeki cezaevlerinde bulunan 52 çocuğun işkence, tecavüz ve kötü muameleye maruz kaldığını açıklamıştı. 

Örgüt, çocukların Sisi yönetimine karşı düzenlenen gösteriler sırasında gözaltına alındığını ve yargılanmadan sekiz ay boyunca cezaevinde tutuklu kaldığını bildirmişti. Örgütün verilerine göre darbeden bu yana Mısır hapishanelerinde 92 kişi hayatını kaybetti.

Mısır’da yapılan ilk sivil seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan ve bir yıl bu görevde kalan Muhammed Mursi 3 Temmuz 2013’deki darbenin ardından görevden uzaklaştırılmıştı. Gözaltında tutulan Mursi hakkında değişik suçlardan açılmış 5 dava bulunuyor.

Müslüman Kardeşler liderlerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi idam cezasına çarptırıldı. 

Kaynak: Al Jazeera