Sosyal Medya

Coğrafyamız

Yakınlarımızı Nasrallah kurtarsın

Suriye sınırındaki Arsal'da, IŞİD ve Nusra Cephesi tarafından kaçırılan askerlerin aileleri, yakınlarının serbest bırakılması konusunda, Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah'tan yardım talep etti.Suriye'deki Kalamun'da silahlı gruplar tarafından rehin alınan bir Hizbullah milisinin serbest bırakıldığının duyurulmasının ardından, başkent Beyrut'taki Hükümet Sarayı önünde bir açıklama yaptı.

Bir süre hükümet aleyhinde "Yalana ve iki yüzlülüğe son" şeklinde sloganın atan grup adına yapılan açıklamada, "Lübnan hükümetinden daha büyük olmayan Hizbullah, esirini kurtarmayı başarıyor ama hükümet bizim çocuklarımızı geri getiremiyor. Nasrallah'ı, kendi esirini kurtardığı gibi bizim yakınlarımızı da kurtarmaya çağırıyoruz. Yaşadığımız korkunç acı ve büyük kandırmaca karşısında eylemlerimizi artırmaya karar verdik" denildi.

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında ordu birlikleri ve Suriye'den gelen silahlı gruplar arasında ağustos ayında çıkan çatışmaların ardından Nusra Cephesi ve IŞİD militanları, bölgeden aşamalı olarak geri çekilirken, 20'den fazla askeri rehin almış, daha sonra 13'ünü serbest bırakmıştı. Nusra Cephesi, 20 Eylül'de ordunun kendilerine ait bazı noktaları hedef alması üzerine asker Muhammed Hamiyye'yi öldürdüğünü açıklamıştı. Askerlerden Kemal el-Haciri'nin ise 1 Ekim'de Katarlı arabulucular yoluyla Lübnan güvenlik güçlerine teslim edildiği bildirilmişti.

Kaçırlan asker yakınları 4 aydır Hükümet Sarayı yanında kurdukları çadırlarda kalıyor. Grup zaman zaman lastik yakıp yol kapatarak, hükümeti protesto ediyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.