Sosyal Medya

Dünya

Rus subaydan 'Ukrayna' itirafı

Moskova'da yayınlanan 'Savtra' isimli gazeteyle bir mülakat yapan Rus istihbarat albayı Igor Girkin, Şubat ayından bu yana Kırım'ın işgalini ve Donetsk'teki savaşı nasıl organize ettiklerini ayrıntılı bir şekilde anlattı.'Strelkov' yani 'keskin nişancı'anlamındaki takma adıyla bölgeye gittiğini bildiren Igor Girkin, Nisan ayında önce küçük bir birlikle Slavjanskve Karmatorsk'u işgal ettiklerini, daha sonra Donetsk'i, Ukrayna'dan doğuyu ayırmak için yapılacak mücadelenin merkezi haline getirdiklerini söyledi.Girkin, MH17 model Malezya yolcu uçağının düşürüldüğü sıralarda da internette, bir uçağı nasıl düşürdüklerini övünerek anlatmış, daha sonra bu video internetten silinmişti.

Girkin açıklamalarında, Ukrayna hükümetine karşı savaşın Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından başlatılmadığını, doğrudan Rusya tarafındankızıştırıldığını, savaşın başlaması için bizzat kendisinin düğmeye bastığını söyledi. Girkin, 'Bizim birliklerimiz sınırı aşıp bölgeye gelmeseydi, buradaki durum da Harkov ve Odessa'daki gibi olacaktı.' dedi.

Harkov'da ayrılıkçılar tarafından işgal edilen resmi binalar tekrar Ukrayna hükümet kuvvetleri tarafından boşaltılmıştı. Odessa'da 2 Mayıs'ta Rus yanlılarıyla Ukrayna hükümeti yanlıları arasında çatışmalar başlamış, bir sendika binasında 40'dan fazla insan ölmüştü.

Girkin bu iki şehre de gidebilmiş olsalardı, müdahaleleri sonucu 20-30 kişinin ölebileceğini, birkaçının yanacağını, bazılarının da tutuklanacağını, daha sonra da işin tamamlanmış olacağını belirtti ve bulundukları bölgelerde şimdiye kadar savaşın gidişatını hep kendi birliklerinin belirlediğini kaydetti. Girkin, 'Masadaki tüm kartları birbirine karıştırdık.' dedi.

BM verilerine göre şimdiye kadar bölgede 4 binden fazla insan öldü. Ukrayna hükümeti ve AB, 44 yaşındaki Girkin'in Rus askeri istihbaratı GRU'nun bir üyesi olduğunu öne sürüyor. Girkin ise kendisinin 2013 Mart ayına kadar, KGB'nin devamı olarak kurulan devlet güvenlik istihbaratı FSB'de çalıştığını söylüyor. FSB'nin askeri birlikleri de bulunuyor.

Rus istihbarat subayı, ırkçı gruplar arasında bir kahraman olarak görülüyor. Kendi verdiği bilgilere göre daha önce Moldavya Cumhuriyetinde 'Transdinyester' bölgesinin ayrılmasına neden olan çatışmalara katıldı. Bosna Savaşı'nda Sırpların yanında yeraldı ve Çeçenistan'da da muharip olarak bulundu.

(Dünya Bülteni)

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.