Sosyal Medya

Güncel

'PYD çıkarı için savaşıyor'

Suriye Muhalif Koalisyonu Başkan Yardımcısı Abdulhakim Beşşar, PYD’nin Kobani'de IŞİD’e karşı direnişinin kasabayı değil kendi otoritesi, etkisi ve yardım kaynaklarını koruma amaçlı olduğunu söyledi.Abdulhakim Beşşar, PYD'nin, kendisine muhalif olan Suriye Kürt Ulusal Meclisi'nin (ENKS) Kobani’ye gönderdiği yardımlara karşı çıkmasının, Kobani’nin düşmesi ve halkının göç etmesine pahasına da olsa kendi çıkarlarını savunmak için savaştığının bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Kendisi de bir Kürt olan Beşşar, ABD’nin Kürtleri IŞİD’e karşı savaşta öncü güç olarak kullanması ve Hür Suriye Ordusu'nun (HSO) askeri yardım taleplerini görmezden gelmesinin ileride Kürt-Arap ilişkilerinde olumsuz etkilerinin olacağını söyledi. Beşşar, bunun da sürekli bu iki kesimin arasını açmak isteyen Esed rejiminin işine geleceğini belirtti ve HSO’nun da bir yıldır IŞİD’e karşı savaştığını hatırlattı.

Abdulhakim Beşşar sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD IŞİD’e karşı savaşta bazı Kürt grupları silahlandırırken Suriyeli Arapların savaşmak için askeri yardım taleplerini umursamıyor. Biz bu politikanın geri tepmesinden korkuyoruz. Özellikle yardımdan mahrum bırakılan bir çok Arap topluluğu IŞİD’e sığınmaktan başka seçenek bulamayabilir. Biz bu politikanın Suriye devrimini geri götürecek bir Kürt-Arap çatışmasına yol açabileceğinden korkuyoruz"

Abdulhakim Beşşar, ‘Kobani, bir son değil radikal grupların Kürt gruplara karşı saldırılarını arttığı bir çatışmanın başlangıcı olacaktır. Bu çatışmanın sonucu ne olursa olsun Kürtlerin ağırlıkta oldukları bölgelerde yıkıma ve Kürt halkının yerlerinden olmasına yol açacaktır’ ifadelerini kullandı.

Beşşar, SMDK'nın 9 Temmuz'daki kongresinde yeni başkan Hadi Bahra'nın yardımcılığına seçilmişti. 

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt kasabası Kobani (Aynel Arab) 16 Eylül'den bu yana IŞİD kuşatması altında. ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava saldırıları, peşmerge ve ÖSO'nun desteği de kasabada henüz IŞİD'i ciddi anlamda geriletebilmiş değil.

 

 
 

 

Kaynak: Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.