Sosyal Medya

Güncel

Çerkes Ethem'in yeğeni: Hain olmadığımızı ispatlayacağım

Milli Mücadele yıllarının Kuvayi Milliye komutanlarından Çerkes Ethem, daha sonra yakınları ile vatan haini ilan edilmişti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Çerkes Ethem'in itibarının iadesini istedi ve tarih sayfaları yeniden aralandı. Çerkes Ethem'in yeğeni Güner Kuban TVNET'te hain olmadıklarını ve bunu ispatlayacağını söyledi.Başbakan Yardımcısı Arınç’ın geçtiğimiz günlerde, Türkiye'de hâlâ “vatan haini” olarak görülen Çerkes Ethem'in itibarının iade edilmesi için meclis araştırma komisyonu kurulması gerektiğini dile getirmesi tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. TVNET’te yayınlanan Derin Tarih programına bağlanan Çerkes Ethem’in yeğeni Güner Kuban ailenin başına gelen dramatik olayları anlatıp, “Bir gün hain çocuğu olmadığımı kanıtlayacağım” dedi.

Tarihçiler Mustafa Armağan ve Yavuz Bahadıroğlu’nun, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Çerkes Ethem’in itibarının iade edilmesine ilişkin yorumlarını değerlendirmesi üzerine TVNET’e bağlanan Güner Kuban çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

Kuban şunları söyledi:

Amcam Yunan ilerleyişini durdurdu
Ethem Bey, ağır yaralı olduğu için Yunanistan’dan geçiş hakkı istedi ve Almanya’ya gitti. Sadece geçiş hakkı istedi. Amcam Ankara hükümetinin bastıramadığı isyanları bastırdı ve Yunan ilerleyişini durdurdu.

Hain çocuğu olarak kovalandım
Amcamın konağına geldiğimizde küçük bir çocuktum. Hain çocuğu olarak çok kovalandım. Ve size bir gün hain çocuğu olmadığımı kanıtlayacağım dedim. Bu benim yaşam misyonum oldu.

Abim babam olarak yazıldı
Annem beni Ankara’ya götürdü. Okula yazdırdı. Tam okula yazdırılırken abim babam olarak yazdırıldı. Benim de hoşuma gitmedi yalanla büyümek. Ama böyle yaşamaya mecbur bırakıldık.

"İstiklal mücadelesinde varını yoğunu ortaya koydu"
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç geçtiğimiz günlerde Bursa’da yaptığı konuşmada Çerkes Ethem ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: "Çerkes Ethem Bey ve, Çerkez Reşit Bey ile ilgili olarak vatan hainliği konusu acı bir tartışmadır. Türkiye'de hiçbir vatansever, resmi ideolojiye kendini kaptırmış üç beş kişi dışında Çerkes Ethem Bey'e hain diyemez. İtibarının iadesi için bir araştırma komisyonu kurulması için talimat vereceğim. Çerkes Ethem, gerçekten istiklal mücadelesinde varını yoğunu ortaya koymuş bir insandır. Allah rahmet eylesin. Asil bir insan, gerçek bir Çerkez olduğu için de kendisine tanınan bazı haklarına ve imkanları reddetmek asaletini de göstermiştir.”

"Hatalarım oldu ama asla hain değilim"
Çerkes Ethem'in 2008'de Nokta Kitap tarafından yaklaşık 50 yıl sonra yeniden basılan anılarında hainlik suçlaması hakkında şu yorumu yapıyor: "Suçlular affedilmeyi kabul eder, ben suçlu değilim. Aziz vatan için herkesten önce yola çıktım, mevki ve şeref düşünmedim. Bu durumda dönmektense iftiraya uğramış bir mağdur olarak ölmeyi tercih ederim. Bugün dahi sebeplerini bilmediğim için izahtan mahrum olduğum sebeplerle memleketim, vatandaşlarım ve tarih huzurunda ihanetle tescil edilmiş durumdayım. Kesinlikle ithamların ağır mesuliyetine layık bir günahkar değilim; fakat gerçekleri tarafsız bir mahkeme huzurunda izah edebilecek miyim? Hayır. O halde gurbette devam edecek ve gurbette öleceğim. Ta ki akıbetim günün birinde o ilk günlerin tarihini yazmak isteyen kimselerin dikkatini çeksin ve meseleyi baştan sona ele alsınlar. Belki çok hatalarım olduğunu, fakat asla vatan haini olmadığımı tespit etsinler."

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.